12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať

Prečo žltnú listy viniča? Nie vždy je na vine škodca

Diskusia
Zdieľať 04. 09. 2021
Prečo žltnú listy viniča? Nie vždy je na vine škodca Zdroj: Shutterstock

Skôr, než zbytočne siahnete po postrekoch proti škodcom, zistite, či nebude dôvodom zmeny farby viniča úplne banálna vec.

Už niekoľko rokov máme zasadený vinič a pravidelne mu v tomto období žltne lístie. Už sme ho postriekali proti hubovým chorobám, škodcom, dokonca aj prihnojili, no nič nepomohlo. O akú chorobu ide a dá sa s tým niečo robiť? Miro, Pezinok

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každé žltnutie listov či ihličia rastliny znamená prítomnosť patogénu na nej. Preto skôr, než z akéhokoľvek dôvodu siahnete po chemických prípravkoch, sa poraďte s odborníkom a až na základe jeho odporúčania siahajte po postrekoch. Zamedzíte tak zbytočnej aplikácii toxických látok do svojho bezprostredného okolia a vyhnete sa aj ich konzumácii prostredníctvom plodov.

Príprava na plody

Žltnutie listov viniča hroznorodého koncom leta je prirodzený proces, ktorým sa rastlina zbavuje prebytočných listov. A je to z jedného prozaického dôvodu – pripravuje sa na zrenie plodov. Tie prostredníctvom slnečného žiarenia naberajú viac cukru, vďaka čomu nám tak chutia.

Rastlina to dosahuje spomínaným žltnutím a následným opadávaním listov. Ušetrená energia potom smeruje do bobúľ a zároveň sa im dostane viac slniečka. Ak vám teda hrozno rodí každý rok, je prirodzené, že sa u vás tento proces opakuje.

Nedostatok železa

Iným dôvodom žltnutia listov môže byť ale aj chloróza. Ide o dôsledok nedostatku železa. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas vegetačného obdobia a zväčša sa prejavuje na mladých výhonkoch, a to najmä v oblastiach so silne vápenatou pôdou. V tomto prípade však nedochádza k opadávaniu listov. I keď pôda môže obsahovať dostatok železa, to je viazané na vápnik a rastlina ho nedokáže prijať.

Prečítajte si tiež

Má zmysel natierať stromy vápnom?
Má zmysel natierať stromy vápnom?
Vyrobte si zdravý burčiak aj doma. Stačí k tomu hrozno a trocha trpezlivosti
Vyrobte si zdravý burčiak aj doma. Stačí k tomu hrozno a trocha trpezlivosti

Vtedy je nutná aplikácia hnojiva s obsahom železa v chelátovej väzbe, ktoré nereaguje s vápnikom a rastlina sa ním tak dokáže obohatiť. Riešenie pre vás, či už jedno, alebo druhé, je jednoduché a verím, že si s vašim problémom poradíte.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2021


Kategórie: Záhrada

Diskusia