Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Problém ukrytý pod povrchom alebo Čo spôsobilo vysychanie jablone a ako jej pomôcť

Zdieľať 12. 11. 2022
Problém ukrytý pod povrchom alebo Čo spôsobilo vysychanie jablone a ako jej pomôcť Zdroj: archív Denisy Bajzíkovej

Nie všetky choroby či škodcov dokážeme odhaliť hneď. Niektoré problémy sa ukrývajú pod povrchom a môžeme si ich všimnúť až vtedy, keď na ne upozorní samotná príroda.

Vedeli by ste mi, prosím, povedať, čo sa stalo s našou jabloňou, respektíve čo ju napadlo? Začala vysychať, vytvorili sa na nej vyžraté, napadnuté miesta a dnes sa na nej dokonca zlomil mocný konár. Dá sa toho zbaviť nejakým postrekom na zvyšnej časti jablone, ktorá je tiež takto napadnutá? Petra, Nemšová

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková, záhradná architektka

To, čo na vašej jabloni vidíte, je až druhotné poškodenie spôsobené ďatľom, prípadne žlnou. V skutočnosti vám vtáky prišli na pomoc s niečím, čo ste si zrejme doteraz nevšimli a čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo vysychanie jablone. Následkom toho sa vaša jabloň zlomila.

Stromček je napadnutý drevokazným hmyzom, s najväčšou pravdepodobnosťou podkôrnikom alebo drevotočom, ktorými sa vtáctvo živí. Aby sa k nemu vtáky dostali, musia vylúpať kôru, ako vidno aj na vašej fotke.

Vzhľadom na to, že stromček už začal vysychať, bude poškodenie týmto hmyzom výrazné, no stojí za pokus ho ešte zachrániť.

Prečítajte si tiež

Škodia lišajníky na stromoch?
Škodia lišajníky na stromoch?

1 Vtákmi olúpanú kôru odstráňte ostrým nožom až po nepoškodenú časť tak, aby povrch rany zostal čo najhladší. Pri odstraňovaní kôry určite natrafíte na chodbičky vyžraté škodcom. Kôru odstraňujte aj smerom po chodbičkách, na konci ktorých nájdete larvu.

Buďte pozorní, aby ste ich odstránili všetky. Po ošetrení rany skontrolujte aj zvyšok stromčeka a prípadné ďalšie dierky (vstupy hmyzu) ošetrite rovnakým spôsobom.

2 Zlomenú časť stromu sa pokúste zrezať pílkou na čo najhladšie a tak, aby bola rana čo najkolmejšie k zemi. Všetky rany je potom dobré ošetriť vápnom alebo drevným uhlím a následne zavoskovať, aby boli chránené pred vonkajšími vplyvmi.

Prečítajte si tiež

Budujeme prírodnú záhradu: 9 rastlín, ktorými podporíme výskyt včiel
Budujeme prírodnú záhradu: 9 rastlín, ktorými podporíme výskyt včiel

Ak je vo vašej záhrade viac stromov, skontrolujte ich a v prípade potreby ich ošetrite rovnakým spôsobom. Drevokazný hmyz si najčastejšie vyberá oslabené jedince, preto je nutné dreviny udržiavať v dobrej kondícii a vytvorením vysokej biodiverzity v záhrade si udržiavať takých pomocníkov, akí prišli na pomoc aj vám.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2022


Kategórie: Záhrada