Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Rakytník si môžete vysadiť aj ako živý plot. Ako sa oň potom starať, aby bol vždy pekne hustý?

Zdieľať 16. 07. 2022
Rakytník si môžete vysadiť aj ako živý plot. Ako sa oň potom starať, aby bol vždy pekne hustý? Zdroj: Shutterstock

Rakytník obvykle pestujeme ako úžitkovú rastlinu, no môže dokonca tvoriť súvislý živý plot. Stačí vedieť pár zásad, ako sa oň správne starať, aby vytváral husté porasty.

Zvažujeme zasadenie rakytníkového živého plota, ktorý by sme si pestovali pre jeho zdravé plody. Je to dobrý nápad? Alebo ho radšej pestovať ako normálny krík? Hela, Plevník-Drienové

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) sa teší veľkej obľube. Okrem toho, že prináša plody bohaté na vitamíny a minerály, viaže vzdušný dusík do pôdy, čím ju vlastne hnojí. Sú však veci, ktoré treba o ňom vedieť, a to skôr, ako si ho vysadíte.

Ide o dvojdomú drevinu, to znamená, že rastlinka je buď samčia, alebo samičia. Preto si pri kúpe treba zadovážiť obe pohlavia. Hovorí sa o ideálnom pomere 5 (samíc) : 1 (samec).

Takisto pamätajte, že korene majú silnú výmladkovú schopnosť, preto sa nezľaknite, ak sa nové rastlinky objavia aj niekoľko metrov od pôvodnej rastliny. A ešte jedna dôležitá vec: ako drevina starne, spodné konáre zasychajú a rastlina presúva silu do vrchnej časti.

Prečítajte si tiež

16 rastlín, ktorými vyplníte tienisté miesta pod stromami či živými plotmi
16 rastlín, ktorými vyplníte tienisté miesta pod stromami či živými plotmi
Chcete do záhrady ovocnú drevinu, ktorá vám prežije aj tuhé zimy? Stavte na rakytník
Chcete do záhrady ovocnú drevinu, ktorá vám prežije aj tuhé zimy? Stavte na rakytník

Preto ak chcete mať živý plot hustý odspodu je dôležitý pravidelný a hlboký rez, čím sa síce udrží zeleň aj v spodnej časti, ale zase úroda nebude až taká bohatá. Riešením by mohla byť kombinovaná výsadba s inými drevinami, ktoré by časom vyplnili priestor pod rakytníkmi.

Rakytníky predstavujú veľmi dobrý spôsob, ako si vytvoriť zelený živý plot, ktorý vám len tak niekto neprelezie – rastliny sú porastené špicatými zakrpatenými konárikmi pripomínajúcimi tŕne.

Tip: Ak máte dostatok priestoru, môžete rakytníky vysadiť do cikcakovitého sponu – vtedy zrezávate iba jeden rad a druhý necháte rásť a nezostáva prázdne miesto v spodnej časti.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2022


Kategórie: Záhrada