Rastie tu tridsaťročný brečtan aj figa po prababke. Divoká záhrada prekvitá na nečakanom mieste

Táto záhrada má dva áre a nájdete tu všetko. Krytú terasu, bazén, posed na strome, záhradný domček a relaxačný kút. Napriek tomu však pôsobí slobodne, divoko a romanticky.
O záhrade: 200 m2, rodinná záhrada, Trnava
Všetko, čo sa dalo zachovať, sme zachovali. Všetko, čo tu žilo a darilo sa tomu, sme ponechali. Nič by sme tu nemenili, záhrada vystihuje nás, náš spôsob života. Je nám tu spolu dobre.
– Lucia, majiteľka
Keď sa povie dvojárová záhrada, pravdepodobne sa vám vybaví moderná radovka niekde v bratislavskom satelite, kde nájdete klasický trávnik, trampolínu a naokolo tujky, trávu či inú zeleň vykukujúcu z geotextílie, nemám pravdu?
Vonkoncom to tak nemusí byť! Verili by ste, že táto záhrada má skutočne niečo okolo dvoch árov? A nájdete tu všetko – parádne posedenie pod strechou, bazén, detský domček v korunách stromov, malý vodný prvok, ale najmä ako v každej záhrade, najväčšiu atmosféru jej dodáva zeleň. Tu je divoká, romantická, rozmanitá.

Rodinné posedenie za dlhým dreveným stolom pod viničom evokuje pravú stredomorskú atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba
Architekti vravia, že záhrada má pôsobiť ako predĺžená obývačka interiéru, tu sa to majiteľom do bodky podarilo. Vznikol priestor, kde si každý nájde to svoje a keď k tomu pribalíte istý pocit slobody a neviazanosti, ktorý záhrada evokuje, ťažko uveríte, že práve sedíte v úplnom centre mesta.
Čo je dobré, treba zachovať
Manželia našli svoj vysnívaný dom v samotnom centre Trnavy na jednej z najstarších uličiek starého mesta. Pri nasťahovaní vedeli, že nechcú rušiť historický rozmer miesta a radi by vytvorili priestor, ktorý bude pekný aj o pár rokov a takým spôsobom, aby nikto nevedel, kedy bol vytvorený.
Ten istý meter použili aj na záhradu. Spoločným heslom bolo, že napriek totálnej rekonštrukcii domu aj záhrady, všetko, čo sa dá zachovať, zachovajme a zakomponujme do priestoru. A tak dvere a okenice pôvodného domčeka teraz visia na záhradnom dome a skvelo dopĺňajú atmosféru miesta.

Do romantickej záhrady patrí aj stará tehla. Popýtajte sa susedov či prebrúste bazárové internetové stránky a dolaďte atmosféru svojej záhrady. Ideálna je na vystavenie záhradných domčekov alebo praktických vyvýšených záhonov. Ak ich ukončíte drevom, môžete si na ne aj sadnúť a využiť na relax. Tehlu doplňte neopracovaným, surovým drevom, spolu sú skvelá dvojka. Zdroj: Miro Pochyba
To isté u nich platilo aj pri zeleni. Ako vraví sama majiteľka, čomu sa tu darilo roky, nebudem predsa vyhadzovať. Napríklad brečtan má podľa odhadov záhradnej architektky dvadsaťpäť až tridsať rokov, koreň sa ťahá od susedov, bola by škoda ho neponechať.
Po predchádzajúcich majiteľoch tu zostal aj orgován, vinič a dokonca aj ruža, ktorá kvitla v úplnom rohu pôvodnej záhrady a keď robotníci pracovali na prestavbe, jeden z nich ju vykopal aj s koreňom a spýtal sa majiteľov, či si ju nenechajú.
Prečítajte si tiež

Nechali, jasné, krásne prekvitá a zdobí záhradu. Aby som ujasnila situáciu, celá záhrada vznikla nanovo pod taktovkou záhradných architektiek zo štúdia Atelier Papaver, ale s použitím čo najviac pôvodného.
Kto poznáte prácu Atelier Papaver, viete, že používajú iný prístup ako ostatní. Ich kytice sú ležérne, divoké, romantické, presne také ako táto záhrada.

Posed na strome pre deti vyrobil majiteľ vlastnoručne. Tvorí ho jednoduchá drevená
konštrukcia a visiaci rebrík. Zdroj: Miro Pochyba
Záhrada pre každého
„S renováciou záhrady sme nadmieru spokojní. Nič by sme nemenili a svoj kút si tu nájde skutočne každý. Pre deti je tu posiedka na strome, bazén a vzadu sa skvelo sedí, dokonca aj keď prší. Navyše, je tam tichučko a dokonalé súkromie.“
Ako ďalej upresnila majiteľka, majú tu aj plnohodnotnú exteriérovú kuchyňu, ktorú v lete skutočne často využívajú, lebo sú veľa vonku. Vedľa posedenia stojí záhradný domček, kde je skrytá mraznička, veci do bazéna a aj celý bazénový systém.
Prečítajte si tiež

Na podlahe za domom a aj pod strieškou, kde je záhradné posedenie, nájdeme travertín, ktorý často vídame napríklad aj v Stredozemí, a dovolenkové naladenie umocňujú svetlá z prírodných tráv.
Tie si majitelia doniesli tohto roku z Nice, takisto ako aj citrónovník. Svoju úlohu tu hrajú aj olivovníky a prírodné materiály, ktoré tu boli použité – tehla, kameň a drevo. Záhrada pôsobí romanticky, divoko a veľmi letne.

Dve miesta na relax, pohodlné kreslá, sa nachádzajú priamo pri východe z domu, čiže na samotnom začiatku záhrady. Zdroj: Miro Pochyba
Večný kolobeh
V tejto záhrade stále niečo kvitne, nikdy nie je vyprahnutá. Na jar sú to pivonky, neskôr hortenzie, ruže, vistéria, divoká šalvia… Jedno odkvitne, zakvitne druhé.
„Napríklad aj táto figa, to je taká s tými šťavnatými sladkými fialovými plodmi. Doniesla ju ešte manželova prababka z Ríma niekedy v roku 1925. Tri týždne tam šla na koňoch kvôli cirkevnej slávnosti, odtrhla halúzku a zasadila. Odvtedy rastie u svokrovcov na dvore. Dnes má každý z našej rodiny jeden strom na záhrade vypestovaný z odrezka.“
Ako majiteľka dodala, taktiež paprade, ktoré tu rastú, boli na začiatku iba pri jazierku vpredu, ale rozmnožili sa samy po celej pravej časti záhrady. Len tak zo semienka.

Figovník, ktorého korene siahajú až do roku 1925, dodáva záhrade na čare. Príbeh o tom, ako sa do záhrady dostal, si môže rodina predávať z generácie na generáciu. Zdroj: Miro Pochyba
Záhrada si žije svojím vlastným životom, už sa o ňu netreba veľa starať. Je to preto, že majitelia z nej nechceli urobiť niečo, čím nie je, a použili rastlinky, ktoré tu rástli už roky.
Taktiež nechceli žiť na mieste, ktoré neslúži vám, ale vy jemu. Majitelia si spoločne vytvorili dokonalé miesto pre svoj život. Romantické, trochu divoké, poskytujúce útočisko pre každého jedného z nich.
Chcete vidieť, ako to vyzerá v dome majiteľov tejto záhrady? Pozývame na návštevu ich moderného vidieckeho bývania
Viac fotografií zo záhrady nájdete v galérii
- Vek svedčí každej záhrade. V tejto použili rastlinstvo, ktorému sa tu darilo od nepamäti, prírodné materiály, ktorým starnutie pridáva na kráse a niekoľko prvkov z pôvodného domčeka, ktoré dodali priestoru šarm.
- Rodinné posedenie za dlhým dreveným stolom pod viničom evokuje pravú stredomorskú atmosféru.
- Do romantickej záhrady patrí aj stará tehla. Popýtajte sa susedov či prebrúste bazárové internetové stránky a dolaďte atmosféru svojej záhrady. Ideálna je na vystavenie záhradných domčekov alebo praktických vyvýšených záhonov. Ak ich ukončíte drevom, môžete si na ne aj sadnúť a využiť na relax. Tehlu doplňte neopracovaným, surovým drevom, spolu sú skvelá dvojka.
- Posed na strome pre deti vyrobil majiteľ vlastnoručne. Tvorí ho jednoduchá drevená konštrukcia a visiaci rebrík.
- Dve miesta na relax, pohodlné kreslá, sa nachádzajú priamo pri východe z domu, čiže na samotnom začiatku záhrady.
- Kombinácia prírodných materiálov a zelene v tomto prípade stačila na vytvorenie miesta s romantickým espritom.
- Figovník, ktorého korene siahajú až do roku 1925, dodáva záhrade na čare. Príbeh o tom, ako sa do záhrady dostal, si môže rodina predávať z generácie na generáciu.
- Agátové drevo lemuje okraj bazéna. Je položené už takmer šesť rokov a majitelia ho ani raz nebrúsili, neolejovali, drevo dokonalo vybledlo a pôsobí prirodzene. Jeho výhody nie sú iba v estetike, drevo sa ani neohýba, ani nezadiera triesky. Ak riešite drevo na terasu či do okolia bazéna, majitelia odporúčajú práve agát.
- Na jej opačnom konci záhrady nájdete kryté posedenie určené pre väčšiu spoločnosť a oslavy.
- Súčasťou krytej terasy na zadnej strane pozemku je aj plnohodnotná exteriérová kuchyňa. Je vyrobená z dreva. Majitelia použili porcelánové umývadlo s viditeľným predným čelom, čo podporuje romantickú atmosféru.
- Hojdačka je skvelým prvkom, a to nemusíte mať ani deti. Podľa osadenstva u vás doma voľte veľkosť a materiál. Potom už iba užívajte ten pocit, keď vietor vanie do vlasov.
- Hortenzia kalinolistá miluje polotieň. Svojimi kvetmi oživuje zelenú stenu.
- Detaily, akým je napríklad aj váza s rezanými kvetmi na stole, dotvárajú atmosféru.
- Milými detailmi, ako sú tieto dekorácie vo výklenku, dotvoríte celkovú atmosféru miesta.
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2023