Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Rozmarín – medonosná bylinka, ktorá dodá vašej záhrade stredomorský nádych

Zdieľať 27. 05. 2021
Rozmarín – medonosná bylinka, ktorá dodá vašej záhrade stredomorský nádych Zdroj: Pexels

Tento príťažlivo pôsobiaci vždyzelený ker je ozdobou slnečných bylinkových záhonov. Do záhrad vnáša nádych Stredomoria. Pestovať ho môžeme aj pri chodníkoch – pri prechádzaní zacítime jeho typickú vôňu – a tiež vo väčších kvetináčoch na dvoroch či terasách. Kvitne na jar, rozmarín je hodnotná medonosná rastlina.

Pestovanie

Rozmarín je nenáročná rastlina. Nevyžaduje žiadne špeciálne pestovateľské zásahy. Po vysadení je dôležité zabezpečiť mu dostatok vlahy. Platí to aj pre rastliny v kvetináčoch. Zemina ale nesmie byť dlhšie zmáčaná. Na jar môžeme rastliny ostrihať, aby si zachovali kompaktný tvar a boli husto olistené. Rozmarín, ktorý máme vysadený v záhonoch, musíme pred zimou dôkladne zazimovať.

Rozmarín výborne znáša slnečnú páľavu a sucho.

Kedy rozmarín sadiť a zbierať

Výsadba: apríl, máj, jún
Zber: máj, jún, júl, august, september, október
Výška a šírka: 100 × 80 cm (v ideálnych podmienkach)
Vzdialenosť výsadby: do záhrady si stačí vysadiť jednu rastlinu

Pestovanie rozmarínu

Zdroj: Shutterstock

Výsadba

  • Mladé rastliny rozmarínu (Rosmarinus officinalis) vysádzame s neporušeným koreňovým balom neskôr na jar, keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov. Vhodné sú chránené slnečné a teplejšie miesta s priepustnou a piesočnatou pôdou.
  • Rozmarín môžeme pestovať aj v priestrannejších kvetináčoch na slnečných miestach. Pred príchodom zimy potom rastlinu premiestnime do svetlej a chladnej miestnosti, kde teplota neklesne pod nulu. Rozmarín si môžeme v lete jednoducho rozmnožiť pomocou polovyzretých vrcholových odrezkov.

Zber a skladovanie

Zberáme mladé vrcholové výhonky, najlepšie tesne pred použitím. Pravidelným zberom podporujeme bohaté rozkonárenie rastliny. Môžeme zbierať aj jednotlivé listy. Rozmarín používame najmä v čerstvom stave. Mladé výhonky tiež nakladáme do oleja alebo octu. Listy sa dajú konzervovať sušením, aj takto si uchová typickú arómu. Nazbierané rozmarínové listy rozložíme na sito a sušíme na teplejšom a vzdušnom mieste, potom ich uskladníme vo vzduchotesnej nádobe. Rozmarínovú vňať nezmrazujeme.

Pestovanie rozmarínu, zber

Zdroj: iStock

Využitie

Asi 10 cm dlhé vetvičky rozmarínu môžeme pridať tesne pred dokončením k pečeným zemiakom alebo k pečenému mäsu, v menšom množstve je výborný k jahňacine, hydine a rybám, na pizzu a do cestovín. Dávame pozor pri dávkovaní čerstvých lístkov do jedál, rozmarín je totiž natoľko intenzívny, že potlačí jemné chute ostatných použitých ingrediencií.

Choroby a škodce

Rozmarín napádajú roztočce, najmä ak rastie na nevyhovujúcom stanovišti, napríklad v tieni. Spôsobujú akoby miniatúrne žltobiele bodky na vrchnej strane listov, prítomná môže byť aj drobná pavučinka. Na ich odstránenie používame bioprípravky.

Prečítajte si tiež

Na svoje kvety láka včely a stredomorská kuchyňa sa bez nej nezaobíde. O ktorej bylinke je reč?
Na svoje kvety láka včely a stredomorská kuchyňa sa bez nej nezaobíde. O ktorej bylinke je reč?
Bylinky: Zdravie z balkóna
Bylinky: Zdravie z balkóna

Odrody

Blue winter

Odroda je husto rozkonárená, vysoká asi 40 cm a mrazuvzdorná. Môžeme ju celoročne pestovať vonku. Napriek odolnosti rastlinu pred zimou zakryjeme netkanou textíliou. Má modrozelené listy a modré kvety.

Lady in white

Atraktívna vyššia a vzpriamene rastúca odroda. Kvety má biele.

Corsican blue

Netradičný plazivý rozmarín, ktorý je v našich podmienkach mrazuvzdorný do -12 °C. Pestovať ho môžeme v suchých kvetinových múrikoch.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pexels, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie V záhrade 01/2021


Kategórie: Záhrada