Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Zapustený bazén stavajte už na jar alebo Čo všetko vás čaká od vybavenia povolení po inštaláciu bazéna

Zdieľať 01. 03. 2021
Zapustený bazén stavajte už na jar alebo Čo všetko vás čaká od vybavenia povolení po inštaláciu bazéna Zdroj: Shutterstock

Ak si chcete v lete užívať všetky výhody zapusteného bazéna vo svojej záhrade, mali by ste začať už na začiatku jari. Čím musí bazén prejsť od vytýčenia rozmerov až po kladenie dlažby?

Prečo začať na jar

Prvým dôvodom, prečo riešiť bazén už na jar, je jeho cena. Spravidla v tomto období mávajú predajcovia výhodné ponuky, na ktorých môžete ušetriť až niekoľko stovák eur – závisí od typu bazéna.

Ak hovoríme o zapustených bazénoch, do najlacnejšej kategórie patria bazény plastové, hneď za nimi sú laminátové. Keramické bazény sú veľkou investíciou; montáž a osadenie bazénovej vane si v tomto prípade nevyžaduje betónové základy, stačí štrkové lôžko.

Do vyššej kategórie patria aj antikorové bazény. Betónové bazény sú náročné na čas, financie i stavebnú prípravu, ale môžete si zvoliť ľubovoľnú hĺbku aj tvar.

So svojou predstavou môžete osloviť bazénové štúdio, ale v zásade, ak si budete vyberať zo základných tvarov, aké ponúkajú jednotliví výrobcovia, vystačíte si sami. Realizáciu bez odborných znalostí a praxe však odporúčame ponechať odborníkom.

Aké povolenia sú potrebné?

Záleží na veľkosti zapusteného bazéna. Domáci bazén s rozlohou do 25 štvorcových metrov a s hĺbkou do 3 m sa považuje za drobnú stavbu, ktorú stačí iba ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade. Pre väčšie bazény zákon stanovuje potrebu vybaviť stavebné povolenie aj s príslušnou stavebnou dokumentáciou.

Rodinný dom so zapusteným bazénom

Zdroj: Shutterstock

Kam umiestniť bazén?

Ideálne je slnečné miesto poskytujúce súkromie v záhrade, kde svieti slnko väčšinu dňa, minimálne 10 hodín. Pozemok vo svahu by mohol byť prospešný, ak chcete rozdielne hĺbky na oboch koncoch bazéna, výkopy a modelovanie dna však takýto bazén predražia.

Nezabudnite ani na okolie. Nenachádzajú sa tam stromy, ktorých listy či kvety by mohli komplikovať jeho čistenie? „Je lepšie, keď je bazén bližšie k domu a terase, v opačnom prípade uvažujte aj nad altánkom, kde bude miesto na sedenie, vonkajšia sprcha, prípadne gril alebo toaleta,“ dopĺňa Boris Holda z firmy BAZÉNSERVIS.

Príprava pozemku

V momente, keď máte v rukách nákres pôdorysu bazéna, môže sa začať jeho realizácia. Pod bazénom musí byť rovná plocha, pretože každá nerovnosť by sa mohla odzrkadliť na jeho životnosti.

Vymeranie a zakreslenie bazénu nie sú činnosti náročné na čas. Ak sa výkop realizuje v ten istý deň, na vyznačenie jeho hraníc postačí značkovací sprej. Ak nie, použijú sa železné tyče alebo špeciálne klince.

Nevyhnutná je kontrola miesta, kde sa bude kopať jama pre bazén. Nenachádza sa tam žiadne potrubie alebo kábel? Ich poškodenie by mohlo výstavbu poriadne predražiť.

Výkopové práce

bager vykopáva jamu pre zapustený bazén

Zdroj: Shutterstock

Rozmery výkopovej jamy musia byť väčšie ako samotný bazén. Okrem čistej hĺbky bazéna rátajte aj s podsypom a betónovou doskou. Na výkop môžete využiť buď stavebnú firmu, alebo si prenajať minibager, dokonca ak ide o menší bazén a prístup stavebnej techniky na pozemok by ho mohol poškodiť, jama sa kope ručne. Na čo treba myslieť určite pri výkopových prácach, je prípadný odvoz nadbytočnej zeminy.

Železobetónová doska a izolácia

Rozmerom vykopanej jamy zodpovedá veľkosť betónovej dosky (v prípade plastových a laminátových bazénov). Jej hrúbka závisí od objemu bazéna. Betón treba nechať „zrieť“ minimálne týždeň.

Na základovú dosku treba položiť polystyrén. Používa sa podlahový polystyrén. Príklad vrstiev základu pre bazén s rozmermi 6 x 3 x 1,5 m: 15 cm zhutnené štrkové lôžko (zrnitosť kameniva 30 až 70 mm); celoplošné armovanie sieťovinou (priemer 6 mm); 15 cm hrubá betónová vrstva; 30 mm popolystyrén.

Prečítajte si tiež

Záhradná architektka radí: Ktoré druhy rastlín sú vhodné do blízkosti bazéna
Záhradná architektka radí: Ktoré druhy rastlín sú vhodné do blízkosti bazéna

Inštalácia bazénovej vane

Až na vyzretý betónový základ sa môže položiť bazén (jeho skelet sa zhotovuje priemyselne mimo záhrady). Zvonka treba bazén vystužiť, konštrukcia teda zaberá viac priestoru.

Väčšie bazény sa privážajú kamiónom alebo nákladnými technickými vozidlami. Na ich premiestnenie treba žeriav alebo vozidlo s hydraulickou rukou. Je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob.

Bazénová vaňa sa osadí na pripravený podklad, na steny sa primontujú skimmery, dýzy alebo svetlá. Po ich zapojení sa do bazéna napustí malé množstvo vody a odskúšajú sa.

inštalácia bazénovej vane do záhrady pomocou bagra

Zdroj: Shutterstock

Bazén sa napúšťa vodou (bazenári odporúčajú maximálne po 15 cm) a súčasne sa pridáva zásyp suchým stabilizačným betónom (tak, aby bola vždy hladina a betón približne v rovnakej výške).

Celkovú betonáž bazéna treba rozdeliť na niekoľko dní, inak by mohlo dôjsť k zvýšenému tlaku a následnému poškodeniu bazéna.

Prečítajte si tiež

Spevnená plocha okolo bazéna. Aký materiál zvoliť?
Spevnená plocha okolo bazéna. Aký materiál zvoliť?

Dlažba okolo bazéna

Podobne ako zámková dlažba aj bazénová sa ukladá do podložia z kamennej drviny. Materiály použité na úpravu okolia bazéna musia byť dostatočne odolné a znášať vlhkosť bez toho, aby sa deformovali, samozrejmá je aj ich bezpečnosť.

Kameninové dlažby sú protišmykové vďaka ich úprave brokovaním a brúsením. Takisto napríklad platne z vymývaného betónu pripomínajú kameninové pláže. Údržba štruktúrovanej dlažby nie je náročná, pretože hrubé nečistoty, ktoré nezmyje dážď, odstránite tlakovým čističom.

„Terasové platne sú protišmykové vďaka zrnitej štruktúre jemného kameniva v povrchovej vrstve, ktorá je súčasne impregnovaná. Impregnácia znižuje nasiakavosť platní, odpudzuje vodu, prach a nečistoty. Tieto vlastnosti preto predurčujú terasové platne na plochy okolo bazénov,“ dopĺňa Peter Halaška zo spoločnosti Premac.

Tip na článok: Ako pripraviť vonkajší bazén na sezónu?

Text: Alžbeta Měkotová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020


Kategórie: Záhrada
Tagy: bazény