Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Skôr, než príde zima: Ako sa postarať o ovocné dreviny, aby v ďalšom roku opäť zarodili

Zdieľať 02. 11. 2022
Skôr, než príde zima: Ako sa postarať o ovocné dreviny, aby v ďalšom roku opäť zarodili Zdroj: Shutterstock

Čo robiť, aby sme sa mohli v ďalšej sezóne opäť tešiť z bohatej úrody ovocia? Kľúčom je správna starostlivosť o dreviny na jeseň a ich príprava na prezimovanie.

Pokračujte vo výsadbe ovocných drevín…

… približne do polovice novembra. Miesto očkovania nesmie byť pod zemou. Korunku vysadených stromov režte až na jar, teraz ju iba obaľte. Ak sú v záhrade myši alebo hryzce, stromčeky vysádzajte do košov z pletiva, to by malo vyčnievať až nad pôdu.

Zber ovocia

Dokončite zber ovocia a skontrolujte plody uložené v pivnici. Ak ste nestačili pozberať neskoré jablká a zachytil ich mráz okolo −5 °C, počkajte, kým poľaví, a až potom ich otrhajte. Nechajte ich v debničkách 1 až 2 dni pod prístreškom alebo v suchej a chladnej miestnosti, aby obschli, a potom ich uložte do pivnice.

Mišpule zberajte až po mrazoch, keď získajú hniličkovú konzistenciu a stratia trieslovú zvieravosť. Zo stromov odstráňte mumifikované plody a povápnené ich zakopte hlbšie do pôdy.

Kmene stromov

Z kmeňov stromov odstraňujte vyrastené divé odnože, staré lepiace pásy proti obaľovačom. Kmene natrite vápenným mliekom proti výkyvom teploty po slnečnom ožiarení. Do náteru proti hubovým chorobám môžete pridať aj trochu modrej skalice.

vtáčia búdka na strome

Vyčistite staršie vtáčie búdky a rozvešajte nové kŕmidlá pre vtáky. Vtáky prikrmujte semiačkami, obilninami, olejnatými semenami či lojom. Zdroj: iStock

Choré stromy

Odstránime všetky choré, prestarnuté a vírusmi napadnuté stromy (šarka, vírusová metlovitosť). Spáľte ich.

Chrastovitosť a kučeravosť

Sú dve choroby, a to chrastovitosť a kučeravosť, s ktorými má záhradkár veľa starostí po celú vegetáciu. Teraz po zbere úrody môžete preventívne zasiahnuť na ich potlačenie pomocou najmä meďnatých prípravkov, akým je napríklad Kuprikol 50 (počas vegetácie sa používa proti kučeravosti v koncentrácii 0,4 %, tú môžete na jeseň zvýšiť až na 1 %).

Niektoré odrody broskýň alebo jabloní sú počas vegetácie citlivé na meďnaté prípravky, ale v bezlistom stave nehrozí ich poškodenie. Tento postrek potlačí aj chrastovitosť uchytenú v kôre, napríklad pri hruškách, ale aj v opadanom lístí. Preto je dôležité pod chorými stromami všetko lístie zhrabať a spáliť. Daný postrek na stromoch potlačí aj ďalšie hubové choroby.

Vlnačka krvavá

V poslednom čase sa návratom starších, krajových odrôd jabloní do záhrad znovu objavil nepríjemný škodca – vlnačka krvavá (Eriosoma lanigerum). Tá počas vegetácie vytvára na dreve biele jemne chlpaté voskové vankúšiky, pod ktorými je skrytý cicavý hmyz.

Vlnačka krvavá na jabloni

Zdroj: Shutterstock

Vlnačka napáda iba jablone, vytvára na nich rany, z ktorých vznikajú nádory. Poškodené miesta sa infikujú ďalšími chorobami, ktoré potom ničia strom. Určitou prevenciou je dobrá výživa stromov, najmä zvýšené dávky draslíka.

Aktívne sa zasahuje postrekmi Nurelle D v koncentrácii 0,06 % alebo Pirimor 50 WG v tej istej koncentrácii vždy spolu so zmáčadlom, lebo voskové vankúšiky odpudzujú vodu. Tieto postreky sa obyčajne používajú počas vegetácie alebo ihneď po zbere úrody na jeseň, aby sa zasiahli samičky vlnačky ešte na strome, lebo na zimu sa obyčajne sťahujú do pôdy pri strome.

Ak neskoršie na jeseň alebo hneď po zime postriekate okolie kmeňa stromu týmito postrekmi, môžete samičky zničiť. Vošky zimujúce v pôde môžete zničiť tak, že pôdu okolo kmeňov starších jabloní posypete vápnom.

Prečítajte si tiež

Ako na zazimovanie kortadérie?
Ako na zazimovanie kortadérie?

V prvých teplých aprílových dňoch sa samičky sťahujú z pôdy znovu na stromy a na kmeňoch sa môžu prilepiť na lepiace pásy nachystané pre piadivky. Preto novoupevnené lepiace pásy nechajte na stromoch aspoň do júna, lebo tiež slúžia na ochranu pred mravcami roznášajúcimi a chrániacimi vošky.

Stromčekové ríbezle a egreše

Na februárové vrúbľovanie stromčekových ríbezlí a egrešov si nabalíčkujte podnože zo zlatej ríbezle a uložte ich do chladnej miestnosti, v ktorej nemrzne.

Tip: Ružové kry

Odstráňte polámané a choré výhony. Preventívne môžete kry postriekať proti hubovým chorobám 0,5-percentným roztokom Kuprikolu 50. Miesto očkovania na zimu prihrňte pôdou obohatenou o kompost.

Strihanie ruží

Zdroj: Shutterstock

Rez vrúbľov

Vegetačný pokoj a stav spánku je v prírode v novembri najhlbší. Preto je v tomto mesiaci vhodné rezať vrúble na jarné štepenie. V decembri však už niektoré dreviny pomaly ukončujú prirodzený zimný pokoj a nevypučia len pre brzdiaci vplyv zimy.

Keď z nich však narežete halúzky a necháte ich v teplej miestnosti vo váze prehriať, rozkvitnú – sú známe ako barborky. Koncom roka teda režte najprv vrúble kôstkovín a egrešov a neskoršie aj jadrovín a ríbezlí. Zviazané a označené ich uložte do chladnej pivnice do vlhkého piesku alebo do záhradnej jamy.

Prečítajte si tiež

Chcete do záhrady ovocnú drevinu, ktorá vám prežije aj tuhé zimy? Stavte na rakytník
Chcete do záhrady ovocnú drevinu, ktorá vám prežije aj tuhé zimy? Stavte na rakytník

Zmladzovanie ovocných krov

Teraz je vhodný čas aj na zmladenie ríbezlí a egrešov. Takisto môžete vystrihať odrodené výhony malín a černíc. Naštiepkované konáre z nich použite do kompostu.

Konáre a vyradené dreviny

Všetky zdravé konáre, ale napríklad aj kukuričné kôrovie či odrodené malinčie spracujte štiepkovacím strojom a použite v komposte.

záhradný kompost

Zo stromov odstráňte zvyšok plodov, poškodené a nahnité dajte do kompostu. Zdroj: Shutterstock

Chúlostivé rastliny v nádobách

Granátové jablko, figovník, olivovník či planiku preneste na zimovanie do svetlej miestnosti s teplotou 5 až 8 °C.

Tip: Jahody očistite od starých listov a nadbytočných poplazov. Rozhoďte medzi ne kompost obohatený o draslík, fosfor a stopové prvky a plytko ho zakopte do pôdy. Jahody môžete preventívne postriekať 0,5-percentným roztokom Kuprikolu 50 proti hubovým chorobám.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2022


Kategórie: Záhrada