12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať

Spevnenie svahovitej záhrady: Prečo pod kokosovú rohož nikdy neukladajte geotextíliu?

Zdieľať 13. 08. 2022
Spevnenie svahovitej záhrady: Prečo pod kokosovú rohož nikdy neukladajte geotextíliu? Zdroj: Shutterstock

Na spevnenie záhrady vo svahu skvele poslúži ekologická kokosová rohož. No nech vás ani nenapadne, ukladať pod ňu geotextíliu! Prečo? Odpovie odborníčka.

Máme svahovitú záhradu a na strmé časti chceme dať kokosovú rohož. Nevieme však, či sa pod ňu dáva geotextília alebo sa rohož ukladá rovno
na zem. Vedeli by ste nám poradiť? Juraj, Udiča

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

V žiadnom prípade sa pod kokosovú rohož nedáva žiadna geotextília. Inak by jej kladenie na svah stratilo akýkoľvek význam, pre ktorý tam mala byť použitá.

Geotextília sa na pôdu aplikuje ako určitá zábrana proti prerastaniu nežiaducej zelene a zároveň znižuje výpar vody z pôdy. Tiež vďaka svojej tmavej farbe zvyšuje povrchovú teplotu pôdy a prehrieva ju, čím zabíja klíčiace semená na povrchu, no nikdy sa neaplikuje na strmé svahy. Je to z dôvodu, že jej povrch je hladký a k pôde nepriľne, a teda jej nezabráni aby sa splavil jej povrch.

Kokosová rohož

Kokosová rohož Zdroj: Shutterstock

Na druhej strane kokosová rohož má výrazne štruktúrovaný povrch, ktorý zachytáva jemné čiastočky pôdy, ktoré by sa inak vplyvom zrážok odplavili. Vďaka svojim vláknam dokáže po zavlažení priľnúť k pôde a navyše je biodegradovateľná. To znamená, že kým vám svah spevnia rastliny, rohož sa postupne rozkladá na humus, až sa úplne stratí.

Prečítajte si tiež

Aké rastliny zvoliť na spevnenie záhradného svahu
Aké rastliny zvoliť na spevnenie záhradného svahu
Nestabilný svah upravili na prírodnú záhradu, ktorá je v súlade s okolím domu
Nestabilný svah upravili na prírodnú záhradu, ktorá je v súlade s okolím domu

A čo s prerastajúcou burinou? Ak vám prekáža prerastajúca burina na svahu spevnenom kokosovými rohožami, budete si s ňou musieť poradiť ručne, až kým sa výsadba vo svahu nezapojí a vytvorí tak prostredie, v ktorom dokážu vyrásť už iba priekopníci medzi burinami.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2022


Kategórie: Záhrada