Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Stačí dodržiavať tieto pestovateľské zásady a vašim chryzantémam sa bude dariť jedna radosť

Zdieľať 16. 09. 2022
Stačí dodržiavať tieto pestovateľské zásady a vašim chryzantémam sa bude dariť jedna radosť Zdroj: Shutterstock

Pre mnohých sú chryzantémy typicky cintorínske rastliny. No nie je to tak. Ich miesto je aj pri dome, na dvore, v záhrade či predzáhradke.

Sú to príťažlivé, husto olistené trvalky, plné pukov a neskôr aromatických kvetov. K dispozícii sú nielen veľkokveté a drobnokveté kultivary, ale aj formy s rôznymi typmi kvetov od jednoduchých cez plné a poloplné až po guľovité s jednoduchými, ihlicovitými alebo rúrkovitými lupeňmi.

Aké druhy pestovať na záhone

Na záhonoch rozkvitajú chryzantémy (Dendranthema indica) o niečo neskôr, ale v kvitnutí pretrvávajú až do neskorej jesene, neraz do novembra. Kvitnutie je podporené skracovaním dňa. Na pestovanie v kvetinových záhonoch sa hodia len mrazuvzdorné kultivary, ktorých je už viacero.

Chryzantémy v kvetináči a jutovine

Zdroj: Shutterstock

Pestrosť výberu

Vybrať si môžete zo skutočne bohatého sortimentu, nielen podľa farby kvetov, ale aj ich tvaru či veľkosti. Zvoliť si môžete chryzantémy drobnokveté aj veľkokveté, vzrastovo nižšie aj vyššie. Na záhone sa vždy vyplatí mať viacero druhov a kultivarov, je to základ skutočne pekného výsledku.

Voľba stanovišťa

Ak týmto rastlinám doprajete vhodné miesto, budú dlhoročnou súčasťou záhona s minimálnou starostlivosťou. Chryzantémam vyhovuje slnečné, teplejšie a chránené miesto, nevyhnutná je výživná a priepustná pôda. Dariť sa im nebude v štrkovitej ani zmáčanej pôde. Pozor aj na miesta, kde sa v zime môže hromadiť voda, to je pre ne celkom nevhodné.

Výsadba chryzantém do zeme

Zdroj: Shutterstock

Počas rastu

Rastliny sú náročné na dostatok vlahy hlavne počas leta a začiatkom jesene. V lete je vhodné rastliny pri­hnojovať až 2-krát za mesiac. Pri mnohých kultivaroch môžete ovplyvniť veľkosť kvetov, a tým aj celkový vzhľad rastliny.

Ak budete chcieť rastliny s väčšími kvetmi, musíte dbať na precízne vyštipovanie bočných pukov. Ak sa vám, naopak, páčia rastliny s menšími kvetmi, ponechajte ich bez tohto zásahu.

Hrozba chorôb

Počas daždivého počasia môže rastliny ohrozovať hubová choroba zvaná septóriová škvrnitosť. Ošetrite ich chemickým postrekom už pri prvých príznakoch. Inak ide o okrasné rastliny, ktoré veľmi nenapádajú ani choroby, ani škodce.

Prezimovanie

Suché stonky je lepšie na rastlinách ponechať a odstrániť ich až na jar. Stačí dať preč len zvyšky kvetov. Suché stonky počas zimy poslúžia ako zimná ochrana bázy. Novovysadené rastliny potrebujú aj dôkladnejšiu ochranu počas zimných mesiacov.

Vhodné je zakrytie ihličnatými chvojkami. Kedysi sa využívalo aj suché lístie, lenže pod ním niekedy rastliny zahnívali. Na jar po oteplení potom už len stačí včas odstrániť kryt a rastliny budú pokračovať v raste.

Prečítajte si tiež

Georgíny môžete ponechať v zemi do prvých mrazov. Čo potom s hľuzami a ako ich zazimovať?
Georgíny môžete ponechať v zemi do prvých mrazov. Čo potom s hľuzami a ako ich zazimovať?
Zazimovanie rozmarínu môžete odložiť do prvých mrazov. Potom máte dve možnosti, ako strávi zimu
Zazimovanie rozmarínu môžete odložiť do prvých mrazov. Potom máte dve možnosti, ako strávi zimu

Rozmnožovanie

Ideálne obdobie na rozmnožovanie alebo zmladenie chryzantém nastáva na jar. Rozdeliť a rozsadiť si môžete staršie a slabšie kvitnúce trsy, tým získate kvalitné, životaschopné a bohato kvitnúce jedince. Robí sa to delením trsov raz za 3 až 5 rokov.

Zároveň sa v tomto období môžeme pokúsiť rozmnožiť chryzantémy aj pomocou bazálnych odrezkov. Pomerne rýchlo zakorenia po ošetrení koncov v stimulátore v skleníku a v substráte určenom na výsevy a rozmnožovanie.

Kombinovanie a umiestnenie na záhone

Chryzantémy pestujte buď samostatne v menších a väčších skupinkách, alebo v kombinácii s inými jesennými trvalkami, napríklad s rozchodníkom, astrami, echinaceou a so stredne vysokými okrasnými trávami.

Chryzantémy v zmiešanom záhone

Zdroj: Shutterstock

Nezabudnite, že vyššie druhy chryzantém patria do pozadia a nižšie do popredia. Keďže každá rastlina časom vytvára mohutnejší trs, je zároveň dôležité dopriať im dostatok priestoru. Sadiť ich do stiesnených podmienok nemá význam.

Výsadba do voľnej pôdy

Jarné obdobie je najvhodnejšie na výsadbu nových jedincov (dajú sa kúpiť u špecializovaných pestovateľov), hoci nie je vždy jednoduché si ich zadovážiť. Možná je aj veľmi skorá jesenná výsadba (v septembri). Na zakorenenie potrebujú teplo a vlhko. Vysadené mladé rastliny treba neustále zavlažovať, no zároveň by pôda nemala byť zmáčaná.

Neskoršia výsadba na jeseň je z dôvodu chladnejšej pôdy takmer vždy neúspešná. A hoci sú v predaji záhradné chryzantémy už na jeseň, lepšie bude nechať ich prezimovať niekde na chránenom mieste a vysadiť ich až na jar.

Ako na ošetrovanie chryzantém

Vyštipovanie

Pri veľkokvetých odrodách už od konca leta postupne vyštipujte všetky bočné výhonky a puky. Rastlina tak sústredí všetku silu do tvorby jedného veľkého kvetu.

Kontrola listov chryzantém

Zdroj: Dano Veselský

Burina

Akákoľvek burina musí ísť z porastu von. Zbytočne by odoberala rastlinám vlahu a živiny. Väčšie druhy burín navyše obmedzujú prísun svetla.

Prihnojovanie

Množstvo kvetov a najmä zdravotný stav rastlín je podmienený pravidelným prísunom živín. Používajte špecializované hnojivo raz za dva týždne vo forme zálievky.

Závlaha

Chryzantémy patria k trvalkám, ktoré sú náročné na pravidelný prísun vlahy. Porast preto pravidelne zavlažujte. Ideálne ráno a priamo ku koreňom, určite nie na listy.

Kyprenie

Dôležité je aj pravidelné kyprenie pôdy, čím zabezpečíte prísun vzduchu ku koreňom. Výsledkom je rozkonárený koreňový systém a následne bohaté kvitnutie.

Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jeseň 2022


Kategórie: Záhrada