Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Toto sú naše najliečivejšie stromy. Jeden z nich vás vraj vylieči aj z vorkoholizmu

Zdieľať 21. 02. 2023
Toto sú naše najliečivejšie stromy. Jeden z nich vás vraj vylieči aj z vorkoholizmu Zdroj: Shutterstock

Nielen bylinky majú ozdravnú moc. Aj mnohé stromy už naši predkovia používali na liečivé zábaly, tinktúry či masti alebo z nich pripravovali čaje či sirupy. Viete, ktoré to sú?

Patria medzi ne dub, breza, buk, jelša, jaseň, lipa, gaštan a javor. Z ihličnanov sú to najmä borovica, jedľa a smrek.

Buk

Spolu s dubom patria k našim najväčším lesným obrom. Bukvice majú vysoký obsah výživných látok a kalórií, sú chutné a mnohostranne využiteľné. Okrem toho, že buky uvoľňujú do lesného ovzdušia veľa terpénov, v samotnej medicíne sa už využívajú menej.

Mladé bukové listy do 10 dní od vypučania sú jemné, chutia ako štiav, sú veľmi zdravé a hodia sa do jarných šalátov. Zbierajú sa v období od konca apríla do začiatku mája.

Borovica

Má podobné využitie ako smrek, len oproti smreku sa používa aj pri zápaloch močových ciest. Má močo- a žlčopudné vlastnosti. Používa sa na odčervovanie, proti všiam, svrabu, pri zápale prostaty, čistí vzduch pri fajčení, ale aj zvyšuje krvný tlak.

Ako gemmoterapeutikum je výbornou výživou kostí a chrupaviek pri artritíde a osteoporóze. Vydymovaním zapálenou živicou sa dezinfikujú miestnosti po pacientoch s infekčnými a dýchacími problémami.

Dub

Je bohatým producentom ozdravných lesných terpénov, ktoré sa uvoľňujú listami i kôrou. Odvar z kôry lieči hnačku a súčasne likviduje baktérie spôsobujúce zápal tráviaceho ústrojenstva.

Kloktanie tohto odvaru ničí baktérie v zapálenom hrdle a podporuje aj hojenie rany v ústach po vytrhnutom zube. Gemmoterapeuticky spracované puky (výťažok z pukov a výhonov) sa využívajú na liečenie paradentózy, hoja sliznice a harmonizujú žľazy s vnútornou sekréciou.

Bachove dubové esencie zasa liečia nenapraviteľných vorkoholikov a chránia ich pred skolabovaním z prepracovania. Traduje sa, že keď trikrát obídete kmeň duba a potom ho objímete, daruje vám silu, odolnosť a odhodlanie prekonávať životné prekážky.

dub

V minulosti dub v ťažkých časoch poskytoval dôležitú potravinu – žalude. Z nich ľudia vyrábali bezlepkovú múku, ktorá obsahuje škrob, menšie množstvo tuku a bielkovín, vlákninu, ale i draslík, vápnik, horčík a vitamíny skupiny B. Zdroj: Shutterstock

Breza

Mladé jarné nasekané brezové listy spolu s listami púpavy a medvedieho cesnaku zaliate olivovým olejom a citrónovou šťavou vytvoria vynikajúci jarný šalát.

Jej „stromovú krv“, teda jarnú miazgu, ktorú najmä severania považujú za najzdravší prírodný ozdravný, energetický i omladzujúci produkt, možno účinne použiť na sladenie.

Z nej vyrobený brezový cukor zvaný xylit má veľmi nízky glykemický index a pri rovnakej sladivosti so sacharózou má až o 40 % menej kalórií. Na xylit si však treba zvykať postupne malými dávkami, aby ste nedostali hnačku.

Pri kupovaní xylitu sa uistite, že je získaný z brezy a nie z kukurice, ktorá býva geneticky modifikovaná.

Brezové listy obsahujú flavonoidy, saponiny, éterické oleje, triesloviny, živice, vitamín C a výborne detoxikujú najmä vo forme čaju. Brezové listy sú aj špecialistom na choroby obličiek a močových ciest, sú bohaté na draslík, a preto sú dobrým diuretikom, lebo tento draslík z tela nevyháňajú ako iné diuretiká. Sú bohaté aj na vápnik, regenerujú pankreas a znižujú koncentráciu kyseliny močovej.

Prečítajte si tiež

Liečivá arónia
Liečivá arónia

Ďalšie ozdravné účinky brezových výťažkov sú antireumatické, antiseptické, bránia zápalom, znižujú horúčku, sú žlčo- a potopudné. Používajú sa pri artritíde, dne, vredoch, poruchách prekrvenia, bolestiach a tuhnutí svalov, celulitíde a detoxikácii.

Brezová šťava

Získava sa tak, že sa navŕta kmeň brezy (od polovice februára do začiatku apríla) a vytekajúca tekutina sa zachytáva do nádoby. Pri trojtýždňovej regeneračnej brezovej kúre sa ráno nalačno pije 1,5 dcl tejto šťavy.

Kyselina chlórgenová, ktorú obsahuje, znižuje chuť na jedlo, znižuje vstrebávanie sacharidov, zlepšuje metabolizmus tukov a je výrazne antioxidačná. Stimuluje rast buniek v spojivových tkanivách (chrupavky a kĺby) aj na povrchu kože (omladzuje pokožku).

Ak šťavu odparíte do konzistencie sirupu, ktorý potom na plechu v rúre vysušíte, získate domáci brezový cukor.

Získavanie brezovej šťavy z kôry stromu

Zdroj: Shutterstock

Topoľ

Lepkavé listové puky s aromatickou živicou slúžia na prípravu topoľového oleja a topoľovej masti, ktorá podporuje hojenie rán, tlmí bolesť a využíva sa aj pri poraneniach kože, hemoroidoch, omrzlinách či na slnkom spálenú pokožku.

Puky sa zberajú krátko pred vypučaním od marca do apríla. Pozor na oblečenie, lebo sú veľmi lepkavé. Sušia sa v sušičke ovocia (alebo v rúre) pri teplote nie vyššej ako 40 °C. Listy sa zberajú od mája do augusta.

Prečítajte si tiež

Na plodoch pagaštanu si síce nepochutnáte, no môžete si z nich pripraviť liečivú masť či prací gél. Ako na to?
Na plodoch pagaštanu si síce nepochutnáte, no môžete si z nich pripraviť liečivú masť či prací gél. Ako na to?

Obklad s výborným účinkom pri reumatických problémoch a bolestiach si môžete pripraviť z listov a kôry z mladých vetvičiek, ktoré v rovnakom pomere spolu roztlčte v mažiari na kašu.

Tú potom naneste na boľavé miesto a obviažte najskôr vlhkou a potom suchou látkou. Nechajte pôsobiť cez noc.

Smrek

Vraj obnovuje vášeň pre život. Esenciálne oleje a výťažky z ihličia a výhonov sa využívajú v arómolampách, v kúpeli, saune, pri masáži aj na inhalovanie. Z mladých výhonkov možno pripraviť výborný čaj.

Esenciálny smrekový olej slúži ako dezinfekcia a ochrana proti baktériám aj vírusom chrípky. Smrek má regulačné účinky a funguje ako hormóny či kortizol – posilňuje a stabilizuje nervovú sústavu, podporuje činnosť nadobličiek, je vhodný pri rekonvalescencii a pri únavovom syndróme.

Zber smrekových výhonkov

Zdroj: Shutterstock

Jeho výťažky majú hrejivé, stimulačné, protikŕčové a protizápalové účinky. Pomáha pri nervových bolestiach, pri bolestiach svalov a kĺbov, reume aj artritíde a studených končatinách. Rozjasňuje a osviežuje myseľ, pomáha pri strese, úzkosti, napätí, používa sa teda aj ako mozgový doping.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2023


Kategórie: Záhrada