Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

V záhrade u našich susedov alebo Vidiecka romantika na úpätí malebného vinohradu, v ktorom sa rodí frankovka modrá

Zdieľať 11. 11. 2021
V záhrade u našich susedov alebo Vidiecka romantika na úpätí malebného vinohradu, v ktorom sa rodí frankovka modrá Galéria (16) Zdroj: Miro Pochyba

Malebná záhrada rastúca okolo novostavby s odkazom na staré vidiecke domčeky vkusne zapadá do vinárskeho regiónu kúsok za hranicami u našich susedov, v Rakúsku.

Rozloha: 700 m2 záhrada + 1 500 m2 vinohrad

Celý priestor dýcha vidieckou atmosférou s prvkami súčasnosti. Úcta k tradícii, blízkosť pani majiteľky k folklóru, to všetko malo vplyv na stvárnenie záhrady. Tomu sme podriadili kompozičné riešenie i výber materiálov i rastlín.
– Ing. Jana Barteková, záhradná architektka, landdesign.sk

Deti sa už osamostatnili a aj to bol jeden z impulzov pre navštívený manželský pár, ktorý sa rozhodol posunúť sa v živote ďalej, a to vrátane nového bývania. Obaja síce stále pracujú v Bratislave, no rakúska obec blízko hraníc ich dostala svojou atmosférou. Vidiecka pohoda je to, čo potrebujú po náročných pracovných dňoch. Navyše, dobrá je i dopravná dostupnosť do mesta. Nové obydlie so záhradou a s vinicou je pre nich splneným snom.

rodinný dom s vidieckou záhradou s okrasnými záhonmi z ruží, sakury a hortenzií, trávnikom a živým plotom z hrabu

Leto 2021
Majitelia sa nebránili, aby zeleň v niektorých častiach priamo nadväzovala na domy. Tie pôsobia, akoby vyrastali zo zelene.
Tip: Keď sa v malom priestore potrebujete odcloniť od susedov stromami, využite špaliere, ktoré majú ploché koruny (sú tvarované na konštrukcii). Tu je zvolený hrab. Zdroj: Miro Pochyba

Aby stavba svojím charakterom zapadla do okolia, jej architektúra odkazuje na typické staré vidiecke stavby. Nie je však ich kópiou, naopak, je plne súčasná a moderná. Nestojí tu nič vyslovene honosné, zato veľmi príjemné, na prvý pohľad útulné a vyžarujúce dôraz na to, čo je v živote podstatné. Okrem hlavnej stavby, samotného rodinného domčeka s výhľadmi do záhrady, stojí pred ňou zo strany ulice druhý objekt, garáž s pracovňou v podkroví.

pohľad na rodinný dom, ku ktorému vedie chodník lemovaný vavrínovcom portugalským, gaurou, perovskiou a echinaceou

Vstupný chodník lemuje z jednej strany nízky plôtik so stálozeleným vavrínovcom portugalským (Prunus lusitanica), kultivar ’Tico‘. Tip naň dala sama majiteľka. Jeho spôsob rastu a vizáž pôsobia jemnejšie ako v súčasnosti často používaný vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus). Z druhej strany majiteľov vítajú trvalky: gaura, perovskia a echinacea. Zdroj: Miro Pochyba

Pri výbere materiálov uprednostnili poctivé materiály ako kameň, drevo či betón. Na intenzívne využívané pochôdzne plochy bola použitá veľkoformátová betónová dlažba. Liaty betón pri vstupe do garáže je odľahčený dilatačnými škárami, vyplnenými drveným kamenivom. Kroky na ostatných nespevných cestičkách tlmí sivastá kamenná drvina s malou frakciou.

Keď práce na dome finišovali, majitelia si prizvali záhradnú architektku Janku Bartekovú z ateliéru Landdesign. Páčili sa im záhrady, ktoré navrhovala a sú už zrealizované. Našli ich na jej stránke na internete. Janka spomína: „Majitelia si nás pozvali, keď sa stavebné práce na rodinnom dome dokončovali. Bol tu už aj nový vinohrad, ktorý založili na mieste pôvodného vinohradu. Celý priestor na nás dýchol vidieckou atmosférou s prvkami súčasnosti.

Prečítajte si tiež

Cíťte sa u nás ako na dovolenke! Alebo o toskánskom vidieku spod Malých Karpát a čare obyčajnej úchytky
Cíťte sa u nás ako na dovolenke! Alebo o toskánskom vidieku spod Malých Karpát a čare obyčajnej úchytky
Ruch Bratislavy vymenili za rakúske mestečko a vybudovali si tam domov podľa vlastných predstáv
Ruch Bratislavy vymenili za rakúske mestečko a vybudovali si tam domov podľa vlastných predstáv

Architektúra stavebných objektov, vinohrad, úcta k tradícii, blízkosť pani majiteľky k folklóru – toto všetko malo vplyv na stvárnenie záhrady. Tomu sme podriadili kompozičné riešenie, výber materiálov i rastlín. Zároveň bolo potrebné popasovať sa s terénom a vyriešiť usmernenie odtekania zrážkovej povrchovej vody. Niektoré časti pozemku sme vyrovnávali a aj vďaka tomu sa priestor zároveň rozčlenil na niekoľko pobytových zón.“

vínna pivnica s altánkom a vonkajším kozubom vedľa vinohradu

Jeseň 2020
K vinohradu patrí vínna pivnica a táto, hoci je úplne nová, sa naozaj vydarila. Hneď vedľa nej je altánok s vonkajším kozubom. Schodisko z gabionov a drevených stupňov lemuje svah vysadený nenáročnými trávami, konkrétne metlica trsnatá (Deschampsia cespitosa) a kostrava atlasská (Festuca mairei). Keďže sú skôr strednej výšky, nemusia sa na zimu zväzovať. Režú sa skoro na jar. Zdroj: Miro Pochyba

Sedenie pri dome pod pergolou prepája exteriér s interiérom a láka vypiť si rannú či poobednú kávičku na terase. Nová vínna pivnica vyhĺbená vo svahu za domom a blízke sedenie s vonkajším kozubom pod prístreškom sú výborným zázemím pre večerné grilovačky s priateľmi. V priestore nad pivnicou našlo miesto aj niekoľko vyvýšených záhonov pre obľúbené paradajky a kvety. Záhradná technika a náradie sú uskladnené v drevenom záhradnom domčeku pri vinohrade, ktorý vykukuje ponad bohatý trvalkový záhon.

A ako sa vyvíjal samotný projekt záhrady a pergoly?

Záhradná architektka pokračuje: „Majitelia síce mali nejaké predstavy o záhrade, no chýbala im konkrétnosť. Intenzívna spolupráca na projekte sa začala po prvej konzultácii nami navrhnutého stvárnenia záhrady. Naše videnie priestoru ich doslova nadchlo. Vyriešili sme v ňom základný koncept vrátane pergoly napojenej na stavbu domu. Mnoho pekných detailov sme dolaďovali na podnet pani majiteľky, napríklad použitie drevených trámov. Naším spoločným cieľom bolo vytvoriť záhradu, ktorá sa stane plnohodnotnou a nerušenou časťou tohto vinohradníckeho regiónu.

drevená pergola s vydlaždenou terasou s ratanovým nábytkom a gabiónovou stenou

Projekt pergoly so sedením bol v kompetencii záhradnej architektky Janky Bartekovej. Zdroj: Miro Pochyba

Z rastlín tu majú svoje zastúpenie stromy – napríklad čerešňa, jedlé gaštany, viackmenné brezy, z krov hrá prím krásne a bohato kvitnúca hortenzia metlinatá. Sú tu však i ruže či orgovány, obľúbené v každej typickej vidieckej záhrade. Záhony sú vystavané z premenlivých trvalkových výsadieb, tráv a cibuľovín. Realizácia prebiehala v dvoch etapách. Pergola a úprava dvorčeka vznikli v roku 2018, predzáhradka a priestor za domom smerom k vinohradu ďalšiu sezónu, v roku 2019. Všetky zásahy realizované v tejto záhrade sme riešili veľmi citlivo, s veľkým rešpektom k prostrediu.“

Nový vinohrad

08_Miro_Pochyba_9940

Leto 2021
Vinohrad s frankovkou modrou Zdroj: Miro Pochyba

Pôvodný vinohrad bývalí majitelia vyklčovali. Keď sa začalo so stavbou domu, miestny, veľmi priateľský vinohradník tu vysadil frankovku modrú. Zo začiatku domácich do tajov pestovania hrozna aj zasväcoval, i keď pán domu už mal nejaké skúsenosti z dedkovho vinohradu. A už tretí rok sa urodilo hrozno. Mimoriadne chutné víno z neho dorába spomínaný vinár.

Galéria

Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2021


Kategórie: Záhrada