Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vedeli ste, že existuje aj liečivý druh ľalie? Jej účinky sú známe už od dôb antiky!

Zdieľať 21. 05. 2023
Vedeli ste, že existuje aj liečivý druh ľalie? Jej účinky sú známe už od dôb antiky! Zdroj: Shutterstock

Ideálna záhradka nielen krásne vyzerá, ale môžeme z nej čerpať aj pri príprave jedál či domácich medicín. Ak ste tohto názoru aj vy, potom vás poteší, že aj medzi ľaliami existuje taká, ktorej prítomnosť oceníte hneď dvakrát. V okrasnom záhone aj v prípade zdravotných problémov.

Milujem ľalie a mám ich zasadené v záhrade už kopec. Dozvedela som sa,
že existuje aj nejaký liečivý druh. Chcela by som si zbierku rozšíriť aj oň. Vedeli by ste mi ho, prosím, priblížiť? Anežka, Prosné

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Ľalia biela

Ľalie patria ku kráľovnám cibuľových rastlín a učarovali nejednému záhradkárovi. V posledných rokoch sa do našej pozornosti dostáva aj liečivý zástupca tohto rodu – ľalia biela (Lilium candidum). Ide o mrazuodolnú trvácu ľaliu pochádzajúcu z Ázie, ale nájdeme ju prirodzene rásť aj v Severnej Amerike či Stredozemí.

Rastlinka najprv vytvára prízemnú ružicu, z ktorej začiatkom leta vyrastajú kvetonosné palice. Tie dokážu dorásť do výšky úctyhodných 150 cm a vytvoriť až 15 žiarivobielych kvetov veľkých 10 cm. Sú obľúbené nielen pre svoju krásu, ale aj pre intenzívnu vôňu.

Pestovanie a liečivé účinky

Ako všetky ľalie, aj tento druh obľubuje vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Tá by mala byť dostatočne priepustná, aby cibuľky v zemi nezahnívali, a zároveň by mala byť oslnená, inak bude rastlinka skúpa na kvitnutie.

Prečítajte si tiež

Kalina v záhrade: Je to nebezpečná rastlina či liečivá bylina?
Kalina v záhrade: Je to nebezpečná rastlina či liečivá bylina?

Tento druh je, ako sme už spomínali, obľúbený hlavne pre svoju krásu, no povieme si aj niečo o jeho liečivých účinkoch, pre ktoré sa už dostal do intenzívnej pozornosti vo farmaceutickom aj v kozmetickom priemysle.

Rastlina je totiž známa pre svoju silnú hojivú schopnosť. Preto sa využíva hlavne na hojenie zapálených rán, záderov a rôznych iných zápalov kože (napríklad akné). Uplatňuje sa aj pri ekzémoch, na hojenie pooperačných rán a popálenín, proti plesniam a vírusovým ochoreniam (herpes).

Jej účinok bol už preukázaný aj pri niektorých rakovinových ochoreniach kože. Zväčša sa užíva vo forme tinktúry a mastí na vonkajšie použite. Je to overený spôsob liečby už od dôb antiky, preto určite bude stáť za to pestovať si ju v záhrade nielen pre krásu, ale aj na prípadnú potrebu.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2023


Kategórie: Záhrada