Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Čím kŕmiť vtáky počas zimy? Toto je 10 osvedčených pochúťok, ktoré ich prilákajú ku kŕmidlu

Zdieľať 12. 12. 2023
Čím kŕmiť vtáky počas zimy? Toto je 10 osvedčených pochúťok, ktoré ich prilákajú ku kŕmidlu Zdroj: Shutterstock

Akú potravu môžete ponúknuť vtákom počas zimy, a ktoré druhy ňou prilákate ku kŕmidlu?

Kŕmenie vtákov je fascinujúci proces, hoci výsledkom je neraz veľký neporiadok. Vtáky totiž ignorujú akýkoľvek zmysel pre hygienu, rozhadzujú okolo kŕmidiel šupy zo semien a ďalšiu potravu. V rámci hašterenia si navyše často vyberajú najobľúbenejšie pochúťky a tie ostatné nechávajú splesnivieť.

Vyhodené semená zasa zvyknú v okolí kŕmidiel vyklíčiť. Veľakrát sa vtáky na miesta, kde majú potravu, dokonca vyprázdňujú. Aj preto je dôležité kŕmidlá pravidelne čistiť, inak môžu byť zdrojom infekcií.

Niektoré vtáky sú mimoriadne chaotickými jedákmi. Škorce napríklad hltajú jedlo tak rýchlo, že každý pozorovateľ musí mať obavu o ich tráviaci systém. Sýkorky uhliarky zasa žijú v strachu zo stretu s inými vtákmi, preto sa vždy ponáhľajú ku kŕmidlu, rýchlo si vyberú, čo chcú, a hneď zase odlietajú.

Pinky si takisto rady vyberajú, často však dosť nemotorne, navyše majú tendenciu lúpať semená všade tam, kde sedia. Pre tieto vtáky sú vhodné krmivá, ktoré nezanechávajú neporiadok, napríklad slnečnicové semienka bez šupky.

Prílišnému odpadu sa zvyčajne vyhnete aj pri vysokoenergetických kŕmnych zmesiach, ktoré sú namiešané s ohľadom na nutričnú hodnotu. Ponúknite vtáctvu olúpané semienka a kvalitnejšie zložky, v kŕmidle potom zostane menej krmiva a to priláka aj oveľa menej hlodavcov.

Červienka na kŕmidle so slnečnicovými semienkami

Červienka na kŕmidle so slnečnicovými semienkami Zdroj: Shutterstock

Krmivo vhodné pre vtáky

Vysokoenergetická zmes

Dá sa používať celoročne, no mimoriadne prospešná je najmä v zime. Väčšina z týchto zmesí obsahuje slnečnicové semienka, arašidové granule, ovos a niekedy aj múčne červy. Zmes umiestnite na rôzne vtáčie stolíky aj do závesných kŕmidiel.

Hrozienka

Kosy, drozdy, sýkorky, vrabce a mnohé iné vtáky ich uvítajú. Obsahujú cukor a mnoho prospešných látok v koncentrovanej podobe. Najprv ich však na hodinu namočte do vody a až potom ponúknite. Vyhnite sa tomu, aby zostali v kŕmidle cez noc, prilákali by totiž nežiadúce hlodavce. Toto krmivo nezanecháva žiaden odpad.

Nigerské semená

Tieto drobné olejnaté semená sú vhodné napríklad pre stehlíky. Pochutná si na nich aj vrchárka modrá a iné malé vtáky. Používajte špeciálne dávkovače, pretože krmivo je veľmi jemné a ľahko sa rozsype. Alebo ho vrchárke jednoducho rozsypte na zem.

Kukurica

Je skvelá pre vrabce, holubice a holuby, býva súčasťou mnohých kŕmnych zmesí. Je dostupná vo forme vločiek alebo šrotu (rozomletá na malé kúsky) a nemala by zanechávať neporiadok. Kukuricu umiestnite na podnos alebo na zem.

Vrabce na kŕmidle s orechmi

Vrabce na kŕmidle s orechmi Zdroj: Shutterstock

Neolúpané slnečnicové semená

Ide o klasickú cenovo dostupnú možnosť, ideálnu pre každého, kto s kŕmením vtákov práve začína. Toto krmivo vyhovuje širokej škále vtáčích druhov, najmä sýkorkám a pinkám. Na zemi však po vtáčom hodovaní zostane veľa šupiek. Skúste semienka servírovať v plytkom košíku alebo na tácke.

Arašidy

Sú bohaté na oleje a bielkoviny a priťahujú široké spektrum vtákov od sýkoriek belasých až po veľké ďatle a, samozrejme, veveričky. Po ich konzumácii však zostane trochu neporiadku. Arašidy podávajte podrvené na menšie kúsky, najmä počas obdobia rozmnožovania, mláďatá vtákov sa môžu veľkými kusmi udusiť.

Olúpané slnečnicové semienka

Z hľadiska kalorickej hodnoty je to najlepšie krmivo pre vtáky. Ocení ho najširšia škála druhov: sýkorky, pinky alebo králik zlatohlavý. Keďže ide o olúpané čierne slnečnicové semienka, nezostáva neporiadok. Najlepšie urobíte, ak semená vložíte do zakrytého plastového závesného podávača, aby sa zabránilo ich znehodnoteniu.

Prečítajte si tiež

4 ekologické a šetrné alternatívy pre zimný posyp záhradných chodníkov a dlažieb
4 ekologické a šetrné alternatívy pre zimný posyp záhradných chodníkov a dlažieb

Múčne červy

Ponúknite ich a veľmi rýchlo si získate priazeň červienky. Pomocou tohto krmiva ich dokonca môžete vyskúšať kŕmiť aj z ruky. Nezostane žiadny neporiadok – každý kúsok budú červienky dychtivo hltať. Ak nie z ruky, využite malú plytkú nádobu.

Štandardná zmes semien

V bežnej ponuke býva základná zmes semien bez nežiaducich prímesí. Je to najpredávanejšie krmivo, ktoré priťahuje širokú škálu vtákov vrátane všetkých najbežnejších sýkoriek a piniek.

Zvyčajne obsahuje olúpané slnečnicové semienka, šrotovanú kukuricu, ovos, konope, proso a kúsky arašidov. Najlepšie je toto krmivo dávkovať v závesnom kŕmidle, nezostane po ňom takmer žiadny odpad.

Zelienka a sýkorky sa kŕmia lojovou guľou

Zelienka a sýkorky pri lojovej guli Zdroj: Shutterstock

Lojové guľôčky

Obľubuje ich ďateľ, rovnako ako sýkorky dlhochvosté, škorce a rôzne iné bežné druhy. Toto krmivo dokáže prilákať dokonca nezvyčajné vtáky. Závisí od primiešaných druhov semien. Tukové gule alebo lojové bloky môžu byť umiestnené na závesných podávačoch, na podnosoch však dlho nevydržia.

Najvhodnejšie je podávať ich v chladnom počasí, v horúcich dňoch sa totiž môžu roztopiť alebo zožltnúť. Sú bežne dostupné a ľahko sa s nimi manipuluje.

Ak kupujete lojové guľôčky v sieťke, vyberte ich z nej a radšej ich napichnite priamo na vetvu stromu alebo uložte do kŕmidla. Vtákom sa môžu do sieťky zamotať nohy, čo by mohlo byť pre ne fatálne.

Poznáte prirodzenú potravu vtákov?

Aj vtáky, ktoré majú v jedálničku vysoký podiel rastlinnej stravy, vyhľadávajú pre svoje mláďatá hmyz, pavúky, mäkkýše a červy, pretože sú bohaté na bielkoviny a tuky. Ak ste doteraz v záhrade na tieto tvory pozerali ako na nepriateľov, považujte ich za zdroj prirodzenej a plnohodnotnej potravy pre vtáky. Čo všetko vtákom v záhrade chutí?

Hmyz

Drobný, často škodlivý hmyz je obľúbenou maškrtou červienok a škorcov. Sokoly a sovy chytajú väčší hmyz.

Prečítajte si tiež

Máte psa či mačku? Na týchto veciach si pri zariaďovaní interiéru dajte extra záležať
Máte psa či mačku? Na týchto veciach si pri zariaďovaní interiéru dajte extra záležať

Červy

Malé druhy červov, ktoré žijú pod povrchom pôdy a napríklad aj v trávnikoch, s obľubou a pravidelne lovia červienky, škorce, vrchárky a drozdy.

Mravce

Nám prekážajú, no vrchárky, červienky a žlny zelené ich vyhľadávajú najmä v trávniku. Na okrídlených mravcov zase striehnu lastovičky a trasochvosty.

Nosánik

Vrchárky, oriešky, červienky a rôzne iné hmyzožravce veľmi rýchlo vyzobú škodlivé larvy nosánika, len čo sa po kyprení alebo rýľovaní objavia na povrchu pôdy.

Vošky

Objavujú sa často v celých kolóniách a na mnohých druhoch rastlín. Zbavíte sa ich aj tým, že prilákate sýkorky belasé, mlynárky dlhochvosté, králiky zlatohlavé, oriešky obyčajné či penice.

Ďateľ kŕmi mláďa

Ďateľ kŕmi mláďa Zdroj: Shutterstock

Larvy

Dokonalý príklad toho, ako môžu vtáky pomôcť kontrolovať škodce v záhrade. Na malých, hladkých druhoch lariev si pochutia červienky, sýkorky belasé, drozdy, penice, králiky zlatohlavé aj mlynárky dlhochvosté. Chlpaté druhy lariev s najväčšou pravdepodobnosťou zožerú kukučky.

Larvy tipúľ

Škorce a straky precízne vyhľadávajú v trávnikoch a pôde tieto húževnaté, kožovité larvy, ktoré sú mimoriadne nebezpečné. Niekedy však po takomto love zostane neporiadok.

Pavúky

Druhy, ktoré žijú blízko pôdy, požiera oriešok obyčajný a vrchárka modrá, zatiaľ čo tie, ktoré sa sústreďujú vysoko vo vzduchu na hodvábnych pavučinách, sú obľúbenou pochúťkou dážďovníka.

Náš tip: Vyrobte jednoduché a lacné kŕmidlo pre vtáky

Slimáky

Drozdy majú veľkú záľubu v žltých a hnedých pásikavých slimákoch a vyhľadávajú aj mláďatá záhradných slimákov. Rozbijú ich na kameni, odstránia škrupinu a následne ich zjedia.

Ucholaky

Vtáky ich najčastejšie zozbierajú z opadaného lístia. Ďateľ zase vyzobe tie, ktoré sa skrývajú v kôre stromov.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jeseň 2022


Kategórie: Záhrada