12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať

Vysievame paradajky: Kedy začať a ako sa o vysiate semienka starať ?

Zdieľať 13. 02. 2021
Vysievame paradajky: Kedy začať a ako sa o vysiate semienka starať ?

Keďže obľubujeme konkrétny druh rajčín a často si také sadenice nevieme zaobstarať, rozhodli sme sa vypestovať si vlastné. Semienka sme si už zaobstarali, ale nie sme si istí, ako správne vysievať. Kedy je na to správny čas a ako postupovať? Lenka H.

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Druhá polovica februára je ideálny čas na výsev na dopestovanie vlastných sadeníc. Netreba za tým hľadať žiadnu vedu a riadiť sa za každú cenu „profi“ odporúčaniami. Postačia vám na to aj vecičky z domácnosti, ktoré sa nájdu u každého doma.

1 Plnenie nádoby

Plastovú nádobu hlbokú 5 cm zľahka naplňte substrátom takmer doplna. Nie je nutné použiť špeciálny výsevný substrát, postačí aj bežná zem zmiešaná s preosiatym obyčajným substrátom.

2 Výsev

Urobte asi 1 cm hlboký riadok. Doň nasypte semienka rajčín, približne 1 ks na 1 cm. Semienka opäť zľahka zakryte namiešaným substrátom a celú plochu rovnomerne, no pritom jemne utlačte.

3 Závlaha

Následne treba výsev zavlažiť. Na to odporúčam použiť rozprašovač. Zabránite tak vyplaveniu semienok na povrch, tak by sa totiž znehodnotili. Substrát poprašujte vodou, kým nie je vlhký, no nie premočený.

Náš tip: Ako dopestovať krásne a zdravé paradajky

4 Kryt

Takto pripravenú misku je ideálne zakryť, na to poslúži aj potravinárska fólia či mikroténové vrecko. Pomôžu udržať rovnomernú klímu pre výsev. Misku umiestnite na miesto so stálou teplotou, ktorá by sa mala pohybovať okolo 24 °C.

Kedy a ako vysievať paradajky: postup výsevu

Foto: Shutterstock

Do dvoch týždňov by sa mali objaviť prvé klíčky. To je čas na premiestnenie výsevnej misky na slnečné miesto. Zabezpečíte si tak pevné rastlinky, ktoré sa nebudú musieť za svetlom ťahať. Keď sa vytvoria prvé klíčne lístky, odstránime fóliu a necháme rastlinky voľne rásť, kým sa nevytvoria pravé listy. To bude čas na zjednotenie rastliniek do samostatných nádobiek, ideálne téglikov od jogurtov s prederaveným dnom. Rajčiny sadíme hlboko, až po klíčne listy, a následne udržiavame zem vlhkú. Potom už zostáva čakať len na druhú polovicu mája a zasadiť sadenice von.

Prečítajte si tiež

Zabudnite na chémiu! Najlepšie organické hnojivo na kvety aj zeleninu si dokážete vyrobiť aj sami
Zabudnite na chémiu! Najlepšie organické hnojivo na kvety aj zeleninu si dokážete vyrobiť aj sami
Všetko, čo potrebujete vedieť o baby šalátoch, ak ich chcete pestovať v byte
Všetko, čo potrebujete vedieť o baby šalátoch, ak ich chcete pestovať v byte

Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba

Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2021


Kategórie: Záhrada