Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vysychajú vám tuje? Nie vždy musí byť na vine škodca či choroba

Zdieľať 13. 09. 2022
Vysychajú vám tuje? Nie vždy musí byť na vine škodca či choroba Zdroj: Shutterstock

Vysnívali ste si bohatý zelený plot z tují, no miesto toho vám pomaly vysychajú? Dôvod môže byť úplne prozaický a je len na vás, pre ktorú z nasledujúcich rád sa rozhodnete.

Na jar sme si vysadili živý plot z tují. Sadili sme už krásne, takmer dvojmetrové stromčeky, ale od leta začali postupne vysychať. Napriek tomu, že majú pravidelnú závlahu, už „odišla“ takmer polovica z nich! Živý plot teraz vyzerá príšerne. Čo sa to s nimi deje? Poraďte, prosím, čo robiť. Dana, Pusté Úľany

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

S touto problematikou sa v záhradách stretávame čoraz častejšie. A je to z jediného dôvodu. Či už tuje západné (Thuja occidentalis), alebo tuje východné (Thuja orientalis), oba druhy pochádzajú zo severnejších lokalít než je Slovensko. A tam vládnu aj podstatne vlhšie poveternostné podmienky.

Tuje vo všeobecnosti neznášajú naše letné úpaly a v lete ich okrem horúčav poriadne potrápia i veľmi sporadické zrážky, v dôsledku čoho často aj odumierajú, ako sa to deje i vo vašom prípade. Samozrejme, toto neplatí pre všetky lokality Slovenska, ale ak sa vám to už raz stalo, je na čase dať tujam ako živým plotom v záhrade zbohom.

Ideálne by bolo rastliny postupne, ako odumierajú, nahradiť inými druhmi, ktoré naše podmienky znášajú podstatne lepšie, napríklad borievkami (Juniperus), alebo si vytvoriť živý plot skladajúci sa z kombinácie viacerých druhov, čím by ste si zabezpečili, že v prípade nepriazne vám neodumrie celý zelený pás.

Prečítajte si tiež

Rakytník si môžete vysadiť aj ako živý plot. Ako sa oň potom starať, aby bol vždy pekne hustý?
Rakytník si môžete vysadiť aj ako živý plot. Ako sa oň potom starať, aby bol vždy pekne hustý?
16 rastlín, ktorými vyplníte tienisté miesta pod stromami či živými plotmi
16 rastlín, ktorými vyplníte tienisté miesta pod stromami či živými plotmi

Ak si však stojíte za tujovým živým plotom a nechce sa vám vymýšľať niečo nové, bolo by vhodné, aby ste sa zahrali na lokálpatriota. Nájdite si pestovateľa tují, škôlku, ktorá je čo najbližšie k vášmu obydliu (nie záhradníctvo, v ktorom sa ponúkajú rastliny z dovozu!).

Rastliny v škôlke sú lepšie prispôsobené našim podmienkam, a tak ich zvládajú bez väčších problémov, samozrejme, ak nie sú extrémne. Tiež je lepšie vysádzať mladé rastliny a nie už zapestované „veľkáče“. Viem, že vidina už hotového vysokého živého plota je lákavá, no ako ste i na vlastnej skúsenosti zistili, aj rýchlo pominuteľná.

Mladé rastlinky sa omnoho lepšie uchytia a zakorenia, preto sú podstatne skôr schopné manažovať vodu a vyrastené dreviny neskôr často aj predbehnúť. Odporúčam vysádzať ich v jesennom období, keď je viac zrážok.

Všeobecná vlhkosť totiž pomôže rastlinám prekonať prvotný stres z presadenia a rastlinky sa začnú skôr zakoreňovať. Do novej sezóny tak potom vstupujú už s rozbehnutým koreňovým systémom, a tak bude pre ne menej náročné prežiť tropické leto.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2022


Kategórie: Záhrada