12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Užívajte si svoju záhradu aj keď ste alergik. Tieto rastliny vám slzy do očí nenaženú

Zdieľať 13. 05. 2023
Užívajte si svoju záhradu aj keď ste alergik. Tieto rastliny vám slzy do očí nenaženú Zdroj: Shutterstock

S jarou sa každoročne začínajú prejavy peľových alergií. Záhrada sa tak pre mnohých ľudí stáva nebezpečnejším miestom. Ak sa vás tento problém týka, pobytu vonku, prípadne záhradníčenia sa úplne vzdať nemusíte.

Stačí, ak zhodnotíte skladbu pestovaných rastlín a urobíte niektoré zmeny. Jednou z nich bude vylúčenie pestovania niektorých rizikových kvitnúcich rastlín, tráv a stromov.

Pokiaľ ide o stromy, záhrada alergika by mala byť bez tisov, líp, vŕby, orechov, briez alebo liesok. Nebezpečie predstavujú aj kvitnúce rastliny, najmä tie s jednoduchými kvetmi a väčšími peľovými tyčinkami.

Vhodné sú, naopak, plnokveté formy, či už trvalky, letničky, ruže, alebo okrasné stromy. Peľové tyčinky sú totiž v týchto kvetoch menšie a rafinovane ukryté medzi mnohopočetnými kvetnými lupienkami.

Ideálny nie je ani trávnik, no ak ho budete udržiavať stále nakrátko pokosený, ubližovať by až tak nemal. Nevhodné sú však kvetinové lúky, pretože bývajú plné alergénov.

Magnólia

Magnólia Zdroj: Shutterstock

Pohromou sú aj zmiešané kvetinové záhony. Chryzantémy, pupaľky, zlatobyľ, klinčeky, monardy, margaréty, konvalinky, ľalie, rebríčky a ježibaby by v nich vôbec nemali rásť.

Takisto väčšina druhov kvitnúcich okrasných tráv, ale ani ruže s intenzívne voňajúcimi kvetmi. Vyhnite sa pestovaniu okrasných krov a stromov so silno voňavými kvetmi. Konkrétne ide o pajazmín, orgován, budleju, vtáčí zob, bazu a vistériu.

Prečítajte si tiež

Odborníčka radí: Môžeme vistériu pestovať aj v kvetináči?
Odborníčka radí: Môžeme vistériu pestovať aj v kvetináči?

Pri zakladaní živých plotov zasa uprednostnite tvarované formy a dôkladne si vyberte dreviny na ich založenie. Vo vašej záhrade však môže zažiariť množstvo krásnych rastlinných druhov, ktoré pre vás nebudú žiadnou hrozbou.

Železník, verbena

Železník Zdroj: Shutterstock

Vysadiť si ich môžete teraz na jar, ponuka vhodných rastlinných druhov je prekvapivo široká. Osvedčené sú ihličnany, vždyzelené listnáče, uprednostnite tvarované formy, ktoré neprinesú kvety.

Z ďalších okrasných rastlín neublížia hortenzie, vajgélie, magnólie, dulovec, trojpuk, ibištek, tavoľníky, zlatovka, okrasné ríbezle a ďalšie. Z trvaliek sa hodia pakosty, veroniky, astilby, zvončeky, kuklík, alchemilky, kocúrnik, orlíčky, nevädze a ďalšie druhy.

Z letničiek a dvojročiek zvoľte petúnie a surfínie, netýkavky, železníky, begónie, fuksie, kapucínky, sirôtky, nezábudky alebo lobelky.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jar 2023


Kategórie: Záhrada