Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Zásobujte sa vitamínmi aj počas jesene! Viete, ktoré plodiny si vychutnáte čerstvé ešte aj teraz?

Zdieľať 28. 09. 2022
Zásobujte sa vitamínmi aj počas jesene! Viete, ktoré plodiny si vychutnáte čerstvé ešte aj teraz? Zdroj: Shutterstock

Príchod jesene neznamená, že je šťavnatému ovociu a zelenine koniec. Aj keď sme si mohli v lete pochutnať na slnkom prežiarených paradajkách odtrhnutých priamo zo záhrady alebo kúpených na miestnom trhovisku, už teraz sa môžeme tešiť na voňavé hrušky, jablká v koláči alebo hustú tekvicovú polievku.

Práve tá rozmanitosť je na striedaní ročných období a plodov, ktoré so sebou prinášajú, najkrajšia. Chcete si uskladniť jesenné plodiny do zásoby a potom z nich počas jesene a zimy pripravovať chutné a výživné jedlá? Poradíme vám, ako z darov jesene vyťažiť čo najviac a ešte aj ušetriť.

Jablká

S celoročnou dostupnosťou jabĺk v potravinových reťazcoch sme už aj zabudli, že ich sezóna je práve na jeseň. V našich končinách sa však oberajú a uskladňujú práve v tomto ročnom období. Našim tipom, ako na jablkách ušetriť, je nakúpiť si priamo od pestovateľa niekoľko kíl jabĺk určených na zimné uskladnenie a skladovať ich po celú zimu, až do jari, v pivnici alebo garáži.

Jablká tak budete mať kedykoľvek po ruke a nepreplatíte za drahé odrody ponúkané supermarketmi uprostred zimy. Veď viete, ako to bolo s Maruškou, keď išla v zime na jahody a iné plodiny. Vyšlo ju to pekne draho 🙂

Jablká

Zdroj: Shutterstock

Zber

Zberajte len nepoškodené jablká s pevnou, hladkou šupkou.

Uskladnenie

V tme, v suchu a chlade v čistých debničkách. Dbajte na to, aby ste si zakúpili odrodu určenú na zimné uskladnenie. Odrody určené na rýchle spracovanie by sa vám kazili a nevydržali by vám ani do Vianoc.

Spracovanie

Kompót, čatní, strúhané sterilizované jablká, mušt, jablkové želé, detská výživa, sušenie, čerstvé jablká do koláča.

Recept na jablkový crumble

Crumble je veľmi chutný dezert, jeho príprava je rýchla a nenáročná. Jeho výhodou je, že doňho môžeme schovať také ovocie, aké máme práve doma. V tomto recepte hrajú hlavnú úlohu jablká a bobuľové ovocie. Dá sa však pripraviť aj s hruškami, slivkami, rebarborou, a v lete s jahodami alebo čerešňami.

Jablkový crumble

Zdroj: Shutterstock

Ingrediencie na základ:

  • 5-6 menších jabĺk
  • hrnček bobuľového ovocia
  • 1 ČL perníkového korenia
  • 1 PL čakankového sirupu

Ingrediencie na posýpku:

  • 150 g jemných ovsených vločiek
  • 100 g mletých mandlí
  • 1 ČL škorice
  • na špic noža mletej vanilky
  • 1 PL jemného trstinového cukru alebo javorového sirupu
  • 1 PL arašidového alebo mandľového masla (čistého, bez prímesí)
  • 2 PL rozpusteného kokosového oleja
  • 2 PL mletých slnečnicových semienok
  • štipka soli

Postup:

  1. Rúru si predhrejeme na 180 °C.
  2. Stredne veľkú zapekaciu misu vytrieme kokosovým olejom.
  3. Do misy následne navrstvíme ošúpané jablká nakrájané na kocky premiešané s bobuľami (môžu byť aj rovno z mrazničky).
  4. Ovocie posypeme korením, polejeme sirupom a premiešame.
  5. V miske si zmiešame všetky ingrediencie na posýpku a posypeme ňou ovocie.
  6. Dáme do vyhriatej rúry a približne 20-30 minút zapekáme (do ružova).
  7. Necháme len mierne vychladnúť a podávame s lyžicou skyru, alebo rastlinného jogurtu pre vegan verziu, prípadne s lyžicou vanilkovej zmrzliny pre labužnícku verziu.

Hrušky

Toto ovocie je často zatienené práve jablkom, no neprávom, pretože nič na svete nechutí tak úžasne ako sladké, šťavnaté hrušky. Nezúfajte, ak sa vám pod ruku dostanú len tvrdé plody. Na rozdiel od jabĺk a iného ovocia totiž hrušky úplne nedozrievajú na strome, ale až po zbere.

žena krája hrušky

Zdroj: Shutterstock

Zber

Vyberajte si hrušky, ktoré sú voňavé a bez škvŕn. Dajte prednosť tvrdým plodom. Ak si predsa len kúpite hrušky, ktoré sú už mäkké, ihneď ich skonzumujte alebo ich dajte na deň-dva do chladničky.

Uskladnenie

V suchom, tmavom a chladnom prostredí. Ideálne bude, keď každú hrušku zabalíte do papiera. V prípade, že si kupujete vždy len zopár hrušiek, nechajte ich dozrieť na kuchynskej linke v miske pri izbovej teplote, denne ich kontrolujte a keď už budú zrelé, nečakajte a rovno si na nich pochutnajte.

Prečítajte si tiež

Cvikla: Zelenina, čo omladzuje telo i mozog
Cvikla: Zelenina, čo omladzuje telo i mozog
Babská rada za milión alebo Viete, prečo ukladať skladované jablká do javorových listov miesto novín?
Babská rada za milión alebo Viete, prečo ukladať skladované jablká do javorových listov miesto novín?

Spracovanie

Sterilizovanie, mušt, do šalátov, na prípravu koláča, kompót na okamžitú konzumáciu z varených hrušiek s troškou cukru a klinčekom.

Červená repa (cvikla)

Dosť bolo kupovania cvikle v konzerve. Pokiaľ ste zatiaľ nikdy neochutnali doma pečenú cviklu posypanú feta alebo kozím syrom, prišli ste o veľa! Je čas napraviť to.

Cvikly v prepravke

Zdroj: Shutterstock

Zber

Vyberajte si skôr menšie plody, pretože ich chuť je zvyčajne jemnejšia, ako pri veľkých kusoch. Tie môžu byť príliš drevité a bez šťavy. Po vytrhnutí zo zeme (zakúpení od pestovateľa) ich jemnou kefkou očistite od hliny.

Uskladnenie

V chlade, tme a suchu v debničkách.

Spracovanie

Pečená v rúre na plechu ako súčasť zeleninového mixu, pečená samostatne nakrájaná na kocky, alebo celá, zabalená v alobale so soľou a olivovým olejom, do šalátov, polievok, sterilizovaná alebo fermentovaná.

TIP: Keď si budete najbližšie pripravovať doma cícerový hummus, pridajte doňho aj jednu uvarenú červenú repu pokrájanú na malé kocky. Budete prekvapení úplne novou chuťou.

Ružičkový kel

Pravdou je, že na ružičkový kel v kuchyni trošku zabúdame a nepatrí práve medzi obľúbené potraviny. Je to škoda, pretože pečený so soľou a olivovým olejom chutí naozaj fantasticky.

Ružičkový kel v miske

Zdroj: Shutterstock

Zber

Odporúča sa zbierať svetlozelené malé hlavičky. Veľké plody sú menej chutné.

Uskladnenie

V chladničke, nie však veľmi dlho.

Spracovanie

Pred tepelnou úpravou odrežte stonky, ak ste tak už neurobili pri zbere. Rozkrojte na polovice, varte v pare, pridajte do polievky alebo pečte v rúre spolu s inou zeleninou (zemiaky, mrkva, batáty, cvikla, cuketa…).

Maslová tekvica a Hokkaido

Tieto dva druhy tekvíc sú u nás najobľúbenejšie a to najmä na prípravu polievky. Hustá, voňavá tekvicová polievka podávaná s krajcom čerstvého, mäkkého chlebíka patrí v jesennej kuchyni naozaj medzi skvostné pokrmy.

rôzne tekvice

Zdroj: Shutterstock

Zber

Väčšina z nás tekvice zbiera v supermarketoch 🙂 Ak však patríte medzi pestovateľov, stačí tekvicu odtrhnúť a očistiť od hliny.

Uskladnenie

Správne uskladnené v chladných, suchých a dobre vetraných priestoroch, vám zimné odrody tekvice vydržia minimálne mesiac, možno aj dlhšie. Po rozkrojení ju treba, zabalenú v potravinárskej fólií, spotrebovať do 5 dní.

Spracovanie

Na pečenie, do teplých zimných šalátov, do polievok, na prípravu rizota, s cestovinami.

Medzi ďalšie obľúbené plodiny zbierané na jeseň patrí kapusta (biela aj červená), mrkva, petržlen, paštrnák, kvaka, vodnica, kukurica, gaštany (jedlé aj nejedlé – na dekorovanie), slivky, orechy, hrozno, rakytník a šípky.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj receptu: https://www.instagram.com/p/CMnJuo1LzpP/


Kategórie: Záhrada