12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať

Zo záhrady na nepravidelnom pozemku vybudovali útulný priestor pre celú rodinu

Zdieľať 30. 10. 2019
Zo záhrady na nepravidelnom pozemku vybudovali útulný priestor pre celú rodinu

Každý dom i tvar pozemku sú jedinečné. To, čo na prvý pohľad môže pôsobiť ako nedostatok, sa pri správnom nápade dá premeniť na prednosť.

V tomto prípade stojí dom na nepravidelnom podlhovastom pozemku s hlavným vstupom a parkovacím státím situovaným zboku. Pobytová terasa smeruje na sever a pohľad z nej kĺzal cez celú dlhú záhradu až na jej zužujúci sa koniec. Obvodová výsadba, ktorú po sebe zanechala prvá záhradnícka firma, toto ešte podporovala. Navyše, sebavedomá a moderná architektúra novostavby dávala jasne najavo, že len tak hocijaký záhradný koncept neprijme. K jednoznačným prednostiam pozemku patrí biokoridor s dospelými stromami a krami nachádzajúci sa hneď za plotom z dvoch strán. Vytvára totiž jedinečnú prírodnú kulisu, ktorá na jeseň rozpúta ohromné divadlo farieb.

Na druhý pokus

Po dokončení domu a spevnených plôch si majitelia, manželský pár s dvomi dospievajúcimi deťmi, pozvali záhradnícku firmu, ktorá založila záhradu. S výsledkom však neboli spokojní, chýbal im pocit útulnosti a súkromia. Preto sa rozhodli pozvať záhradných architektov z pražského ateliéru Flera, Ferdinanda Lefflera a Martinu Imramovskú. „Pokiaľ sa záhrada zakladá nanovo, respektíve ju rekonštruujeme, nesmie nám byť ľúto vzdať sa tých vysadených rastlín, ktoré do nového konceptu nezapadajú. I tu sme odporučili mnohé kusy podarovať niekomu, kto sa z nich poteší,“ hovorí Ferdinand.

záhrada oddelená od susedného domu brezovým hájikom s bohatými trvalkovými záhonmi a chodníčkami z lomového kameňa

Strecha susediaceho domu je z pohľadu pobytovej terasy dosť výrazná. Preto sem záhradní architekti navrhli brezový hájik. Keď sa koruny stromov spoja, nebude ju takmer vidieť. Brezový hájik s bohato podsadenými trvalkovými spoločenstvami pretína sieť chodníčkov so skupinkami kameňov z lokálneho kameňolomu.

Z výsadieb po inej firme sa v tomto prípade zachoval a podporil predovšetkým hrabový živý plot po obvode záhrady a rešpektovala sa tiež staršia čerešňa – jediný dospelý strom na pozemku. Návrh premeny mala na starosti Martina Imramovská, ktorá vyznáva neformálnu a uvoľnenú estetiku výsadieb. „Majitelia mali predstavu, ako chcú v záhrade tráviť svoj čas. Pani domáca si priala menšie záhony na trochu zeleniny a byliniek, majiteľ vonkajšiu kuchyňu s grilom a pergolou a deti zasa trávnatú plochu na hry. Pri návšteve záhrady som si okrem samotného tvaru pozemku tiež uvedomila, že taká výrazná architektúra domu potrebuje veľmi jemný a jednoduchý návrh záhrady. Cítila som, že pomôže narušenie dominantnej podlhovastej záhradnej línie, a to tak, že ju rozdelíme na menšie celky. Tým sa vytvorili rôzne zákutia, kde sa dali rozmiestniť všetky želané prvky. V prvom koncepte som pracovala s organickými tvarmi záhonov, v druhom s jednoduchými rovnými, ani jedno však nebolo ono. Kombináciou oboch nápadov vznikol tretí koncept so zjednodušenými vlnovkami, ktorý sa nakoniec rozvinul a realizoval.“

záhrada s krytou oddychovou časťou s lavičkou z dubového hranola a vodného prvku v podobe vody vyvierajúcej z kameňa

V srdci brezového hájika sa ukrýva malý vodný prvok – kameň, z ktorého „vyviera voda“. I tu sa dá v pokoji a nerušene posedieť na jednoduchej lavici z dubového hranola.

  • „Keď tvoríme záhradu pre rodinu, chceme, aby si okolo stola sadli všetci jej členovia a prezradili nám, čo od nej očakávajú. Každý má v záhrade nájsť niečo pre seba.“ Ing. Ferdinand Leffler – záhradný architekt, www.flera.cz, Ing. Martina Imramovská, Ph.D. – autorizovaná krajinárska architektka

Rozdelená na 3 zóny

Záhrada je rozdelená na tri celky, oddelené od seba novými výsadbami. Pobytovú časť pri dome s veľkou terasou a menším trávnikom uzatvára zo strany susedov brezový hájik s vodným prvkom a lavičkou a zo strany záhrady záhon so stredne vysokou výsadbou krov a trvaliek. Druhá časť je charakterizovaná väčším trávnikom, na ktorý nadväzujú vyvýšené zeleninové záhony a vonkajšia kuchyňa s pergolou, odkiaľ je nádherný výhľad na dom a záhradu.

záhrada s altánkom a s oddychovou trávnatou plochou pre detské hry či opekanie

Trávnatá plocha v strednej časti záhrady, vhodná na loptové hry, sa môže používať aj ako miesto na opekanie, stačí priniesť prenosné ohnisko a ľahké drevené kocky na sedenie. Keď sa nepoužívajú, presunú sa na záhon, zložia k sebe a slúžia ako lavica.

Tretí, najmenší diel v špičke pozemku, je osadený jedlými krami a miesto tu v polotieni biokoridoru našiel i kompostér. Rozdelením záhrady na menšie celky pomocou záhonov a zelene sa podarilo premeniť neútulný pocit z dlhej a zužujúcej sa záhrady na príjemný a pohodový zážitok pre domácich aj ich hostí.

Vonkajšia kuchyňa

Prianím majiteľa bola vonkajšia kuchyňa so sedením a s grilom. Je situovaná pod pergolou na dubovej terase položenej na betónových pásoch. Už zanedlho ju živý plot z hrabu odizoluje od pohľadov zo susediaceho domu. Istý pocit súkromia v rámci záhrady zasa navodia na terasu priamo nadväzujúce výsadby zelene.

vonkajšia kuchyňa krytá altánkom, s pleteným sedením, grilom a umývadlom

Záhradné detaily na inšpiráciu…

  • „Detaily v záhrade nikdy nepodceňujte,“ hovorí Ferdinand Leffler. „Práve na nich stojí každodenná funkčnosť a estetika záhrady.“

Poďte na ďalšiu návštevu: Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

  • Druhové zloženie výsadieb pôsobí prírodne, neformálne a zároveň esteticky. Jedným z kvitnúcich druhov je hortenzia stromčekovitá.
  • Záhradu možno obdivovať z niekoľkých miest, napríklad i z kruhovej lavičky vyrobenej na mieru kmeňa dospelej čerešne.
  • Vonkajšiu kuchynku pod pergolou zanedlho z jednej strany zatieni i zelená stena, ktorú vytvoria rastliny ovíjajúce sa na lankách.

detaily záhrady - stromčekovitá hortenzia, lavička okolo kmeňa stromu, zelená stena na pergole, kovová socha slúžiaca ako stojan na drevo, trvalkové záhony a lavička

  • Kovová socha od sochára Jakuba Flajšara znázorňuje sediacu postavu a dá sa používať aj ako stojan na palivové drevo.
  • Záhradné celky od seba oddeľujú záhony s trvalkami a krami s takou výškou, ktorá dovoľuje mať o dianí v záhrade prehľad.
  • Úzku a tienistú časť za domom, na ktorú je výhľad z pracovne majiteľa, oživuje svieža výsadba a farebný akcent v podobe lavice.

Prečítajte si tiež

„Táto záhrada poskytuje celej rodine priestor na život, úkryt, relax i hru“
„Táto záhrada poskytuje celej rodine priestor na život, úkryt, relax i hru“
Veľkú jamu na pozemku zmenili na elegantnú a praktickú záhradu
Veľkú jamu na pozemku zmenili na elegantnú a praktickú záhradu

Text: Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2019


Kategórie: Záhrada